Dokładnie 14 lat temu 13 biegaczy i pięciu wolontariuszy zebrało się w Bushy Park, aby przebiec po raz pierwszy 5 km w ramach parkrun. Teraz biega w każdą sobotę ponad 20 tysięcy osób a w systemie jest już zarejestrowanych na świecie ponad 5 milionów zwolenników parkrunowego biegania.

Z inicjatywy Andrzeja Sowy, Lubin dołączył do tej licznej społeczności 20 czerwca 2015 roku. Na dzień dzisiejszy jest zarejestrowanych ponad 800 osób. Średnio w każdą sobotę liczba uczestników przekracza 38 osób.

Na dzisiejszy 173 bieg do Parku Wrocławskiego w Lubinie zameldowało się 39 osób oraz wolontariusze, dzięki którym mogą odbywać się biegi w każdą sobotę. Do lubińskiej grupy dołączyła trzy osobowa rodzina: Edyta, Bogusława oraz Przemysław Markowski, którzy zostali gorąco przywitani przez stałych bywalców parkrun.

Gratulacje oraz dyplom za ukończenie 50 biegów pani Tamarze Kobusiewicz wręczył koordynator parkrun w Lubinie. Pani Tamara poza dyplomem otrzymuje specjalną koszulkę z tej okazji.

Po krótkiej odprawie informującej o zasadach uczestnictwa w biegach parkrun, którą przeprowadził koordynator biegu pan Marcin Kaczanowski wszyscy udali się na start. Trasa biegu prowadzi po alejkach parku, z których można podziwiać roślinność, ptaki i zwierzęta.

Biegi parkrun to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Można biegać, maszerować, spotkać się ze znajomymi, poznać nowych ludzi. Wszystko to za darmo. Wystarczy jednorazowa rejestracja na stronie parkrun i stajemy się członkami wielkiej społeczności do czego wszystkich bez wyjątków  – zachęcają organizatorzy biegu.