Projekt „Słodka Julka” realizowany m. in. przez legnicki OZPN i Miedziowe Centrum Zdrowia spotkał się z ogromnym poparciem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, która w piątek 5 października osobiście wzięła udział w kolejnej odsłonie kampanii poświęconej cukrzycy u dzieci. Wydarzenie miało miejsce w Wądrożu Wielkim.

 

Na kolejne spotkanie w ramach kampanii społeczno – edukacyjnej „Słodka Julka” do Wądroża przyjechała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która nie kryła zachwytu pomysłem i jego realizacją. Kampania, która ruszyła 21 września ma za sobą kolejne odsłony w Kościelcu, Przedmościu, Chojnowie i Jerzmanowej. Na działania w ramach tego projektu do Wądroża Wielkiego przyjechała szefowa ministerstwa edukacji.

Bardzo się cieszę, że tu jestem, że mogę widzieć w jaki sposób uczą się dzieci. To, co najważniejsze w szkole to wspólna edukacja nie tylko ta dotycząca poszczególnych przedmiotów, ale też dotycząca życia. Mam nadzieję, że ta szeroko zakrojona akcja będzie przykładem dla innych. Takie akcje powinny być powtarzalne i systemowe. – mówiła Anna Zalewska.
Projekt to pomysł kilku podmiotów – legnickiego OZPN, Miedziowego Centrum Zdrowia i Fundacji Samodzielne.pl. Kampania jest wspierana przez wiele firm i instytucji z regionu. Jej główne elementy to badania przesiewowe pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy u dzieci, warsztaty kulinarne pod nazwą „Rozgryźć cukrzycę” prowadzone przez firmę Lubinpex, warsztaty dla nauczycieli, edukacja dzieci na temat zdrowego i aktywnego trybu życia autorstwa Ireny Szykownej ordynator oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie i edukatora pacjentów z cukrzycą Ewy Wojtaś.

Docelowo projekt obejmie blisko 7000 dzieci z całego rejonu Zagłębia Miedziowego. Odbędzie się ostatecznie w 14 miejscach. – Jesteśmy zadowoleni, że nasz projekt interesuje wszystkich nawet poza naszym rejonem. Nie liczyliśmy, że odbiór będzie aż tak duży, chociaż wiedzieliśmy, że akcja jest dobra i że odniesiemy sukces. Chcemy pomagać dzieciom. Dziś jest kolejny odcinek naszego projektu, gdzie bohaterami naszego programu są wszystkie dzieci. Edukacja jest wpisana w nasze działania statutowe, nie tylko leczenie i profilaktyka – mówił Waldemar Sułek wiceprezes zarządu MCZ, ds. finansowych.

Do szkoły w Wądrożu Wielkim zaprosili nas rodzice. To wyjątkowa akcja. Projekt to bardzo duże logistycznie przedsięwzięcie. Radzimy sobie, bo mamy wspaniałych partnerów. Następna nasza wizyta będzie w Legnicy. Nasz projekt jest bardzo dobrze postrzegany. Mamy bardzo wiele zgłoszeń nie tyko z województwa dolnośląskiego, ale z całego kraju, a nawet kilka dni temu otrzymaliśmy zaproszenie od Polonii w Wielkiej Brytanii. Jest dziś z nami Minister Edukacji,a później ma być Minister Sportu. To dla nas ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie do bardzo wytężonej pracy. To również dowód na to, że ten projekt jest bardzo dobrze postrzegany i mamy szansę wyjść z nim na całą Polskę – dodawała prezes OZPN Legnica Maria Kajdan.

Poprzedni artykułPolała się krew z Centrali KGHM – FOTO
Następny artykułŚwiętują 14 urodziny – FOTO