Cukrzyca, insulina, badanie poziomu cukru, profilaktyka, sport, zdrowe jedzenie – to hasła ściśle związane z projektem „Słodka Julka”, który od końca września pojawia się co kilka dni w różnych miejscach Zagłębia Miedziowego. Organizatorzy kampanii edukują, tłumaczą, badają, zachęcają do ruchu, zdrowego odżywiania – wszystko po to, by obniżyć zachorowalność na cukrzycę, by ułatwić zrozumienie choroby zwanej epidemią XXI wieku.

Choroba, która może dopaść każdego, a która ostatnio nie oszczędza też dzieci. Cukrzyca, nazywana epidemią XXI wieku to schorzenie dwóch typów. Pierwszego jest nieprzewidywalne i zaskoczyć może bez konkretnych przyczyn. Typu drugiego to rodzaj cukrzycy, przed którym możemy się ustrzec. Realizatorzy projektu Słodka Julka, który ruszył 21 września chcą przeprowadzić badania profilaktyczne pod kątem wykrywania tej choroby wśród dużej populacji dzieci na terenie Zagłębia Miedziowego. Obok badań najmłodsi uczą się czym jest ta choroba, jak próbować jej zapobiec, jaki wpływ na to ma ruch, zdrowe odżywianie. Szeregiem warsztatów medycznych zajęli się specjaliści z Miedziowego Centrum Zdrowia. To biały personel MCZ tłumaczył i uczył dzieci jak żyć zdrowo, jak się nie narażać na zachorowanie na cukrzycę, jak rozpoznać jej symptomy.

– Prowadzę m. in. wykład na temat zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Myślę, że bardzo kluczowy dla młodych ludzi. Wiadomo, że dzieci mają różne nawyki o czym świadczą ich reakcje na temat tego, co mówię o zdrowych posiłkach . Moim zadaniem jest przekazać im informacje jak wpływają na ich organizm posiłki i jak należałoby się odżywiać, by być zdrowym dorosłym. Odżywianie ma duże znaczenie w kwestii zachorowania na cukrzycę szczególnie w cukrzycy typu drugiego. W jej przypadku jednym z czynników ryzyka jest właśnie otyłość i mała aktywność fizyczna. – mówiła Ewa Wojtaś, pielęgniarka MCZ i edukator w cukrzycy.

Poza medyczną stroną projektu był też warsztaty z kucharzami z firmy Lubinpex, z którymi dzieci przygotowywały zdrowe posiłki. Na nauczycieli czekały warsztaty prowadzone przez Fundację Samodzielne.pl.

Projekt finansowo wspiera Fundacja KGHM Polska Miedź. Działania głównych organizatorów , czyli legnickiego OZPN, MCZ i Fundacji Samodzielne.pl popierają wszystkie samorządy na terenie których prowadzony jest projekt. Partnerami programu jest też m. in. KGHM Polska Miedź S.A., Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie, klub Zagłębie Lubin S.A. , legnickie spółki miejskie, firma Roche, Dacco, Saller, Staropolanka czy KGHM Zanam S.A.

Poprzedni artykułDla Iwony na Kielich na trudność – FOTO
Następny artykułLubinianin o kobiecej naturze, czyli MuzykoManiek & Friends z nowym klipem