Cykl spotkań w ramach projektu „Słodka Julka” przemierza Zagłębie Miedziowe. Kampania edukacyjno – społeczna realizowana głównie przez legnicki OZPN, MCZ, Fundację samodzielne.pl i Lubinpex zawitała do Przedmościa, w powiecie głogowskim. Badaniom profilaktycznym poddano blisko 300 dzieci.

 

Zaczęli w piątek 21 września w Kościelcu, teraz zawitali do Przedmościa, a w piątek będą w Chojnowie – cykl kilkunastu spotkań nabiera rozpędu. Kolejne spotkanie w ramach projektu „Słodka Julka” nakierowany na profilaktykę i edukację pod kątem cukrzycy miało miejsce w środę 26 września w szkole podstawowej w Przedmościu, w powiecie głogowskim.

Zaprosiliśmy do szkoły w Przedmościu dzieci również z Serbów i Wilkowa. To kolejny przystanek „Słodkiej Julki”. To kolejne miejsce, w którym chcemy powiedzieć dzieciom o ważnym problemie jakim jest cukrzyca, o tym, że dzieci chorujące na nią mają prawo do normalnego życia, chcemy też wyjaśnić jak im pomagać. – mówi Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica.

W ramach projektu Słodka Julka poza badaniami poziomu glukozy w organizmie i składu masy ciała (BMI) prowadzonymi przez personel MCZ zadbano też o smaczne warsztaty dla najmłodszych. Dzieci pod okiem kucharzy z firmy Lubinpex uczyły się w praktyce, jak przygotować zdrowe posiłki, co jeść, by obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zajęcia kulinarne pod hasłem „Rozgryźć cukrzycę” odbywają się w każdym miejscu, gdzie pojawia się projekt „Słodka Julka” . Dla nauczycieli Fundacja Samodzielne.pl prowadzi warsztaty.

– Nauczyciele podczas zajęć mają do dyspozycji „Dobre praktyki”, czyli zeszyt ćwiczeń, który zawiera trzy różne narzędzia do pracy. Pierwszy to materiał filmowy, na podstawie którego urządzamy dyskusję, burzę mózgów, analizujemy film pod względem przekazanych metafor i potencjalnego wykorzystania z uczniami. Druga część odnosi się do ich pracy własnej i to część najtrudniejsza, bo wymaga skupienia i podzielnia się tym, co tam w duszy gra i odwagi, by to wypowiedzieć. Jest to celowe, bo wychodzimy z założenia, że tylko forma poznania siebie umożliwia dobrą pracę z uczniami. Trzeci element to karty pracy, które później można wykorzystać na lekcjach wychowawczych – mówi Katarzyna Kajdan, prezes Fundacji Samodzielne.pl

Projekt „Słodka Julka” opiera się na przykładzie losów 8 – letniej Julii, uczennicy szkoły podstawowej w Kościelcu. Film opowiadający o jednym dniu zmagań chorego dziecka i jego rodziny z cukrzycą wzrusza i pokazuje, jak to jest na co dzień. W Przedmościu wśród uczestników projektu był Bartek i jego mama. Chłopiec również zmaga się z cukrzycą. Film o lasach Julki wzruszył mamę Bartka do łez, bo jak mówiła Paulina Krzyżak, projekcja obrazuje dokładnie to, co na co dzień znosi Bartek.

Dziś nadal cukrzyca to temat tabu. Za mało tych informacji jest w szkołach i w życiu. Wciąż jest opinia wśród ludzi, że dzieci nasze chorują na cukrzycę, bo dajemy im za dużo słodyczy, że źle je odżywiamy, a to nie jest tak. W tej szkole w Przedmościu od początku mamy wsparcie, od początku szkoła współpracuje, dzieci są przyjazne, nauczyciele przeszli szkolenie. – mówiła Paulina Krzyżak.

Projekt „Słodka Julka” realizowany głównie przez OZPN Legnica, MCZ w Lubinie i Fundację Samodzielne.pl wspiera wiele firm m.in. PHU Lubinpex, Interferie S.A. KGHM Polska Miedź S.A., KGHM Zanam, Dacco, Saller, legnickie spółki miejskie, Zagłębie Lubin S.A., Akademia Zagłębie Lubin, Satropolanka, Roche czy Zina. Fundatorem projektu jest Fundacja KGHM Polska Miedź.