Po Kościelcu przyszedł czas na Chojnów i Przedmoście, przyszły tydzień to Jerzmanowa, Polkowice i Wądroże Wielkie – to niektóre tylko miejscowości, w których Miedziowe Centrum Zdrowia, spółka z grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź wspólnie z OZPN, Fundacją Samodzielne.pl i innymi firmami miedziowego holdingu realizuje projekt edukacyjno – społeczny Słodka Julka. Wiedzę o cukrzycy u dzieci oraz badania profilaktyczne dostanie blisko 7000 dzieci z regionu. Organizatorzy podszkolą też dorosłych.

 

Na inauguracji w Kościelcu było blisko 300 dzieci, na przystanku projektu Słodka Julak w Przedmościu stawiła się podobna liczba, natomiast 28 września w Chojnowie najmłodszych było ponad 500. To dopiero początek ogromnego projektu prozdrowotnego pod hasłem „Słodka Julka”, który legnicki OZPN , Miedziowe Centrum Zdrowia i Fundacja Samodzielne.pl realizują w Zagłębiu miedziowym. Docelowo personel medyczny MCZ prowadzący badania przesiewowe pod kątem wykrywania cukrzycy odwiedzi 14 miejscowości.

Główne elementy działań tej kampanii to przede wszystkim badanie poziomu cukru we krwi i mierzenie masy ciała. Miedziowe Centrum Zdrowia jest jednym z głównych realizatorów tego projektu. Medyczna spółka ma za sobą kilka już programów realizowanych z myślą o zdrowiu dzieci w regionie.

Robiliśmy już profilaktyczne badania podczas I Turnieju KGHM Kids Cup. Przebadaliśmy już wtedy ponad 1000 dzieci. Teraz w krótkim czasie chcemy przebadać około 7000 tysięcy dzieci. To jedna z niewielu takich akcji nie tylko na dolnym Śląsku, ale w całej Polsce, by tak szybko podmiot medyczny robi badania na tak dużej populacji dzieci i młodzieży. Robimy to bezpłatnie. To nasze środki, naszych partnerów i te, które udało nam się pozyskać z innych źródeł. – mówił Waldemar Sułek, prezes ds. finansowych w zarządzie MCZ S.A.
Poza tym najmłodsi mają niecodzienną okazję wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych pod hasłem „Rozgryźć cukrzycę” prowadzonych przez kucharzy PHU Lubinpex, firmy z grupy kapitałowej KGHM, która w ten sposób włączyła się w akcje. Najmłodsi mogą tez wziąć udział w szkoleniu pod kątem udzielania pierwszej pomocy, które prowadzą górnicy – ratownicy JRGH z klubu HDK Maltański Legion. Na nauczycieli czekają warsztaty prowadzone prze Fundację Samodzielne.pl.

Do projektu włączyły się samorządy, na których terenie odbywa się akcja. – Dzieci chore na cukrzycę są takie same jak inne. Prosiłby, by je traktować życzliwie, przyjaźnie, opiekować się nimi, by mogły żyć tak, jak wszystkie inne dzieci – mówił Jan Serkies, burmistrz Chojnowa. I to właśnie również chodzi. Projekt ma przybliżyć zarówno najmłodszym jak i dorosłym mieszkańcom Zagłębia Miedziowego zagadnienia związane z cukrzycą, z osobami chorymi na nią. Pełniejsza wiedza pozwoli osobom zdrowym zrozumieć chorobę i wspierać tych, którzy borykają się z nią.

Przypomnijmy, że projekt rozpoczął się 21 września w Kościelcu, a zakończy się 9 listopada w Trzebnicach. Po drodze będzie jeszcze w Legnicy, Lubinie, Ścinawie, Jerzmanowej, Rudnej, Złotoryi, Polkowicach i Prochowicach.