Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych wartości w KGHM Polska Miedź S.A. Spółka przywiązuje wielką wagę do kwestii BHP, realizując różnorodne projekty związane z ochroną pracowników. W Zakładach Górniczych Rudna odbył się właśnie „Tydzień Bezpieczeństwa”.

Ta cykliczna impreza w tym roku rozpoczęła się od podarowania pracownikom nietypowej przesyłki. To ulotka bezpieczeństwa w formie harmonijki zaprojektowana w dziale BHP ZG Rudna.  Wygląda niepozornie, ale dzięki kompaktowemu rozmiarowi można mieć ją zawsze pod ręką. Stanowi swoiste vademecum bezpiecznych zachowań, związanych z pracą pod ziemią, ale również zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prosta, ale skuteczna forma działa na zasadzie ściągi, stanowiąc uzupełnienie i podsumowanie najważniejszych informacji z zakresu bezpieczeństwa.

Konstrukcja ulotki w formie dwustronnej, wydrukowanej na twardym, lakierowanym papierze, oparta została na dwóch zagadnieniach. Jedną stronę stanowi część czerwona, w której zawarto informacje z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Druga strona jest niebieska- to ABC zachowań po zdarzeniu na dole kopalni.

– Nasi pracownicy mają wiedzę na temat pierwszej pomocy, bo przeprowadzamy w tym zakresie regularne szkolenia, ale zauważyliśmy, że w przypadku sytuacji stresowej człowiek działa zupełnie inaczej, o wielu rzeczach po prostu zapominając – mówi Łukasz Buczkowski, inspektor BHP ZG Rudna. – Ważne jest również, że treści, które przekazujemy pracownikom są aktualne, zgodne z najnowszymi założeniami i techniką udzielania pierwszej pomocy. Te zagadnienie cały czas ewoluuje i warto zawsze być na bieżąco – dodaje Łukasz Buczkowski.

W czerwonej części ulotki znaleźć można zagadnienia związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową, tamowaniem krwotoku, zawałem serca, amputacjami czy wbitymi ciałami obcymi. Zaprojektowano przejrzyste i łatwe w odbiorze piktogramy oraz oczywiste instrukcje zachowań w takich przypadkach. To skondensowana „w pigułce” wiedza. – Pracownicy, którzy otrzymają nasze harmonijki mogą wziąć je do domu, pokazać dzieciom, rodzinie, bo takiej wiedzy nigdy nie jest za dużo. Nasze założenie jednak jest takie, że każdy z pracowników, szczególnie dołowych, powinien mieć taką ściągę pod ręką, dlatego dołączyliśmy woreczek strunowy i stąd też taka forma ulotki – tłumaczy Sebastian Kostecki, pracownik Działu BHP.

 Druga część harmonijki bezpieczeństwa przeznaczona jest głównie dla pracowników dołowych. „ABC zachowań po zdarzeniu”, bo tak została zatytułowana, dotyczy zagadnień związanych z działaniami pracownika w przypadku wystąpienia zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu. Kolorystyka tej części również nie jest przypadkowa. Niebieskie tło i biały tekst są najbardziej widocznym zestawieniem w ciemności. Nawet minimalna ilość światła wystarczy, by były dobrze czytelne.

– Podobnie, jak w przypadku części poświęconej pierwszej pomocy skupiliśmy się na jasności przekazu i możliwie prostych komunikatach. Przygotowaliśmy ścieżkę postępowania, która nawet w sytuacji stresowej pozwoli na podjęcie skutecznych działań chroniących życie i zdrowie – mówi Sebastian Kostecki.

Tydzień Bezpieczeństwa w ZG Rudna zakończył się 13 września. Na pracowników czekał szereg zróżnicowanych wydarzeń, m.in. prelekcje specjalistów z zakresu medycyny pracy, stoiska ze środkami ochrony indywidualnej, przy których będzie  można zasięgnąć rad fachowców oraz konkursy z wiedzy z zakresu BHP.

Podobne wydarzenia promujące bezpieczne zachowania w miejscu pracy, KGHM organizuje systematycznie we wszystkich swoich oddziałach.

Poprzedni artykułMinister: Będzie 5 mld zł dla samorządów
Następny artykułKandydat na prezydenta od Kukiz’15