Już wkrótce Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A., spółka Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. W Lubinie, przystąpi do wykonania otworu poszukiwawczego wód leczniczych dla gminy Lądek Zdrój.

W poniedziałek w siedzibie PeBeKa S.A. w Lubinie została podpisana umowa na wykonanie zadania pn.:„Poszukiwanie wód termalnych otworem wiertniczym LZT-1 w Lądku – Zdroju”.

Zadanie realizowane przez Gminę Lądek-Zdrój finansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który przyznał Gminie całościowe dofinansowanie na poczet poszukiwań wód termalnych. Dotacja o łącznej wartości ponad 18 mln PLN zostanie przeznaczona na wykonanie 2,5 km odwiertu geotermalnego, który być może da impuls do dalszego, intensywnego rozwoju Lądka Zdroju.

– Poszukiwanie wód termalnych jest trudnym zadaniem geologicznym, związanym z koniecznością wykonania głębokich i dość kosztownych wierceń – mówi Jarosław Danielkiewicz pełniący obowiązki Prezesa Zarządu w PeBeKa S.A. – Wstępne badania wskazują na obecność dużego złoża wody. Naszym zadaniem będzie odwiercenie otworu do głębokości ok 2500 m do poziomu wodonośnego, następnie zbadanie składu wody, jej temperatury oraz wydajności.

Lądek Zdrój znajduje się w malowniczym zakątku południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. Jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce i również jednym z najbardziej znanych w Europie. Lecznicze właściwości tamtejszych źródeł siarczkowych i radoczynnych były znane już w XIII wieku i z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu chorób stawów oraz przywracaniu organizmowi energii i  witalności.

Prace w Lądku Zdroju to kolejne zadanie Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA, które wpisuje się w Strategię Spółki na lata 2018-2023, przyjętą na początku tego roku. Spółka wykorzysta doświadczenia zdobyte dotychczas we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A., podobnie jak w przypadku modernizacji dolnokredowych studni głębinowych wodociągu Dąbrowa w Łodzi. Pebeka z powodzeniem przekłada wypracowane kompetencje na rynki zewnętrzne.

Wartość planowanych robót wynosi ponad 18 mln złotych. Zgodnie z założeniami zadanie zostanie wykonane w nieco ponad rok od dnia podpisania umowy. Planowany termin rozpoczęcia robót to III kwartał 2018 r.

 

Poprzedni artykułNie jest ważne ile zarabiasz, dostaniesz 300 zł na dziecko
Następny artykułLubinExtra! nr 167