Konferencja z cyklu “Zdrowie – człowiek- profilaktyka” pt. “Rola jednostek samorządu terytorialnego w profilaktyce chorób zakaźnych”. Organizatorem głównym spotkania było Starostwo Powiatowe. 

 

Konferencja w Młodzieżowym Domu Kultury 14 czerwca odbyła się w ramach ogólnopolskiego samorządowego cyklu “Zdrowie – człowiek – profilaktyka”. Obok Starostwa Powiatowego organizatorami było Stowarzyszenie “Parasol dla życia” oraz Fundacja “Aby żyć”. 

Jednym z prelegentów był Jarosław Gruszka, lekarz pediatra, wieloletni pracownik Katedry i Kliniki Pediatrii Infekcyjnej Uniwersytetu  Medycznego we Wrocławiu.

Mimo, że jestem pediatrą chcę mówić na temat szczepień u dorosłych, bo uważam że ten temat jest w ogóle zaniedbywany. Mam zamiar podkreślić zagadnienie związane ze stereotypami na tema szczepień, bo istnieje myślenie, że są one zarezerwowane tylko i wyłącznie dla dzieci, a jeżeli dotyczą dorosłych to tylko wtedy, gdy są oni rodzicami tych dzieci. Kiedy pytam dorosłych kiedy ostatni raz się szczepili i  na jakie choroby, czy wiedzą coś na temat, ze mogą się zaszczepić jako osoby dorosłe to zazwyczaj pojawia się pustka w oczach i nic nie wiadomo na ten temat – zwracał uwagę dr Jarosław Gruszka. 

Swoje wystąpienia mieli też przedstawiciele gmin Grębocice i Polkowice, jako samorządów, które od lat prowadzą programy szczepienne i kładą duży nacisk na profilaktykę zdrowia poprzez szczepienia.

Zarząd powiatu i radni są zdecydowani walczyć z zagrożeniem jakie sprawiają choroby zakaźne. Dlatego dziś poprosiliśmy najlepszych fachowców z kraju i osoby zaangażowane społecznie w walkę z tymi chorobami. Chcemy porozmawiać o dobrych praktykach, dowiedzieć się w jaki sposób możemy uchronić mieszkańców, w jaki sposób powinniśmy pisać programy do agencji  oceny technologii medycznej i taryfikacji po to, by samorząd mógł wypełnić tę lukę, której rząd nie chciał zmniejszyć. Chcemy, by nasze społeczeństwo mogło jak najlepiej i jak najdłużej żyć. Nowością będzie profilaktyka dla osób starszych czyli szczepienie przeciwko pneumokokom, bo ich obecność może spowodować wiele powikłań u osób starszych, wywołać  wiele chorób, a nawet spowodować ich śmierci. – mówił Michał Huzarski, pełnomocnik starosty ds. ochrony zdrowia.

Wśród słuchaczy byli zarówno przedstawiciele samorządów, szkół jednostek publicznych,  jak i lekarze czy 

Poprzedni artykułGórnik ma to we krwi
Następny artykuł1300 małych piłkarzy pogra w niedzielę, czyli KGHM Kids Cup