Jan Wyżykowski odkrył złoża miedzi 61 lat temu. 23 marca każdego roku pod pomnikiem w Sieroszowicach odbywa się ceremonia złożenia hołdu temu, dzięki któremu Zagłębie Miedziowe rozkwitło. Nie inaczej było i w tym roku. 

 

Kwiaty i hołd składany Janowi Wyżykowskiemu, który przed 61 laty odkrył złoża miedzi to coroczna tradycja celebrowana w Sieroszowicach. Mozolne były badania i poszukiwania  miedzi prowadzone przez Jana Wyżykowskiego i jego współpracowników.

Dzisiaj wszyscy mamy świadomość jakim przełomowym dniem był 23 marca 1957 roku. Ale wtedy ten dzień zaczął się zwyczajnie. To był kolejny dzień, gdy od 8 stycznia dokonywano wierceń i za każdym razem kiedy Wyżykowski oglądał rdzenie nie widział nic, co by zwróciło jego uwagę. Właśnie 23 marca nastąpił przełom. Rdzenie wyciągnięte z głębokości 655 metrów pokazały, że jest coś bardzo interesującego, coś , co od razu zwraca uwagę doświadczonego geologa. Te próbki Wyżykowski natychmiast zawiózł do Warszawy, do Państwowego Instytutu Geologicznego,  gdzie jego najbliższy współpracownik Andrzej Rydzewski poddał  dodatkowym badaniom. I dopiero wtedy wszyscy mogli powiedzieć – tak, to jest to, co od początku lat 50′ szukaliśmy na Dolnym Śląsku. Ale to nie było wszystko. Kolejne wiercenia  dokonywane w rejonie Lubina, zakończone 8 sierpnia 1957 roku uświadomiły wszystkim jak wielkie są to złoża, największe w Europie. Dopiero od tego momentu nastąpiły te wszystkie zmiany, które dziś doprowadziły do tego, że przemysł miedziowy przez lata był największym skarbem nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski – mówił członek zarządu KGHM Polska Miedź Ryszard Jaśkowski tuż przed ceremonią złożenia kwiatów pod pomnikiem w Sieroszowicach. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kopalń i hut Polskiej Miedzi, spółek z grupy kapitałowej KGHM, lokalnych szkół, samorządów i jednostek porządku publicznego. 

Po uroczystości pod pomnikiem zebrani udali się do sali miedziowej w Sieroszowicach, gdzie  Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego rokrocznie przygotowuje część artystyczną jubileuszu oraz tradycyjne już jaśkowe pierogi, czyli ulubioną potrawę Jana Wyżykowskiego. W tym roku panie ulepiły ich 1500.

Poprzedni artykułŚwięcenie pokarmów na stadionie Miedziowych
Następny artykułPomnik Archanioła na lubińskim rynku