Członkowie partii Razem zaapelowali do władz Legnicy, Lubina i Głogowa o podpisanie Europejskiej Karty Równości. To kolejne po Wrocławiu i Wałbrzychu miasto na Dolnym Śląsku, w którym złożono petycję. „Prawdziwa równość kobiet i mężczyzn to klucz do sukcesu gospodarczego i społecznego” – powiedział Damian Cacek, działacz Razem z Lubina. „Samorządy mają obowiązek dbać o przestrzeganie zasad równości w życiu społecznym i dlatego apelujemy o podpisanie Karty.”

 

 

Działacze partii Razem wzywają lokalne władze do podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. To kompleksowy dokument opracowany przez Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR). Jego podpisanie oznaczałoby formalne zaangażowanie samorządów w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn, a także deklarację wdrażania ich na własnym terenie. Petycję złożono w Lubinie, Głogowie i Legnicy. Na początku grudnia to samo uczynił wałbrzyski okręg partii Razem, a w październiku – wrocławski.

– Władze samorządowe mają narzędzia, by otoczyć osoby pokrzywdzone skuteczną opieką i zapewnić wsparcie w walce o równość – powiedziała Anna Burakowska, działaczka Razem z Legnicy. – Demokracja bez kobiet to pół demokracji. Dlatego musimy mieć możliwość równego uczestniczenia w życiu publicznym, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

– Karta zobowiązuje samorządy m.in. do zwiększenia reprezentacji kobiet w życiu publicznym – powiedział Piotr Kohlman, działacz Razem z Głogowa. – A także promowania równości mężczyzn i kobiet w życiu lokalnym oraz zwalczanie wszelkich form dyskryminacji i stereotypów na tle płci. Zapewnia również kobietom i mężczyznom równy dostęp do informacji i jednakowego uwzględnienia ich punktu widzenia w konsultacjach. Ważny jest też aspekt dążenia do pełnej równości zatrudnienia i zagwarantowania prawa do ochrony przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Obecnie sygnatariuszami Karty jest 1676 samorządów w 35 europejskich krajach. W Polsce wdrożyły ją jedynie Nysa i Aleksandrów Kujawski.

inf. Partia Razem

Poprzedni artykułSzpital MCZ S.A. w czołówce rankingu szpitali
Następny artykułKonkurs gminny rozstrzygnięty. Nagrody od MCZ – FOTO