14 grudnia Rzeczpospolita opublikowała najnowszy ranking szpitali. Szpital MCZ S.A. znalazł się wysoko w tej klasyfikacji. Rokrocznie ranking prowadzony jest przez Centrum Monitorowania Jakości. Lubiński szpital MCZ S.A. od kilku lat utrzymuje się w czołówce najlepszych medycznych placówek zarówno w klasyfikacji ogólnokrajowej, jak i regionalnej.

 

 

Tegoroczny wynik dla MCZ S.A. to VIII miejsce wśród stu szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych z całej Polski, II miejsce na Dolnym Śląsku, III miejsce na liście sieci szpitali II poziomu oraz nagroda „Inspiracja 2017”. Rankingu prowadzą gazeta Rzeczpospolita i Centrum Monitorowania Jakości. Wszystko odbywa się pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Jak podkreśla zarząd MCZ S.A., spółki należącej do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź, tytuły i statuetki nie są najważniejsze.- Nikt nie robi tego tylko dla punktów i rankingów. Są to cenne wyróżnienia, ale naszym głównym celem jest bezpieczeństwo pacjentów. Obecnie mamy już następne projekty, które w tej chwili realizujemy i mam nadzieję, że ione będą docenione za rok – mówił Piotr Milczanowski prezes zarządu MCZ S.A.
Ranking publikowany w Rzeczpospolitej jest najpopularniejszym w Polsce, a zarazem najpoważniejszym w kraju. Szpitale oceniane są pod wieloma względami. Jednostki poddawane ocenie około pół roku wcześniej otrzymują pierwsze dokumenty do wypełnienia. – Dostajemy ankietę składającą się z ponad 200 pytań. Jest ona później weryfikowana przez organizatora konkursu. Oceniana jest rzetelność tych odpowiedzi. To, co jest najwyżej punktowane to bezpieczeństwo epidemiologiczne w szpitalu, ale także przestrzeganie wszystkich procedur. W tym analizowana jest też praca szpitala nad zdarzeniami niepożądanymi – dodaje Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ S.A. Ważną rolę odgrywaja bezpieczeństwo finansowe poszczególnych placówek.
Wspomniane projekty realizowane przez MCZ to poważne zadania. Mowa tu choćby o remoncie oddziału okulistyki. – Chcemy skończyć to zadanie do końca stycznia przyszłego roku, tak ay gabinet który tam powstanie mógł jak najszybciej służyć pacjentom. Poza tym, mimo bardzo dobrego sprzętu, jaki posiadamy przechodzimy na urządzenia diagnostyczne jeszcze wyższej jakości. To pociąga za sobą cały szereg inwestycji. Najważniejszą z nich jest nowa pracownia rezonansu magnetycznego, która umożliwi jeszcze lepszą i jeszcze szybszą diagnozę naszych pacjentów – dodaje szef MCZ.
Warto wspomnieć, że informacja o oddaniu do użytku w MCZ na początku roku boków operacyjnych kompleksowo wyposażonych w elementy miedzi przeciwdrobnoustrojowej odbiła się szerokim echem nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Promowanie tej idei przez Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. sprawiło,że nadawana w tym roku podczas rankingu nagroda „Inspiracje 2017” przypadła właśnie miedziowej,medycznej placówce z Lubina. To jedyna placówka w Polsce i niewykluczone, że też na świecie, która w tak ogromnym stopniu wykorzystała miedź przeciwdrobnoustrojową.. – Będziemy przy kolejnych remontach starali się inwestować w miedź przeciwdrobnoustrojową – zapewnia prezes.
Ranking publikowany rokrocznie w Rzeczpospolitej został doceniony przez Ministerstwo Zdrowia, które objęło patronat nad klasyfikacją szpitali. – Ocenia nas Centrum Monitorowania Jakości w służbie zdrowia, zaś twarzą rankingu stał się wiceminister Zdrowia, Marek Tombarkiewicz, który często uczestniczy w konferencjach, a podczas ogłoszenia wyników rankingu osobiście wręczał nagrody. Obecność Ministerstwa Zdrowia potwierdza rzetelność tego rankingu – dodaje na koniec Piotr Milczanowski, prezes MCZ S.A.