Warszawa. Fot. Piotr Krażewski

PeBeKa z Lubina jako lider konsorcjum z dwoma innymi spółkami wybuduje dla PGNiG Termika kotłownię wodno-gazową EC Żerań.

Budowa nowej kotłowni wodno-gazowej o mocy cieplnej 390 MW będzie uzupełnieniem budowy bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. Docelowo cała inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo cieplne dla Warszawy, a rozpoczynana właśnie inwestycja ma ma dostosować Elektrociepłowni Żerań do obowiązujących norm ekologicznych. Zakończenie pod klucz inwestycji, którą konsorcjum z PeBeKa na czele ma wykonać, planowane jest na 2020 rok, a koszt etapu, który PeBeKa zrealizuje wspólnie z dwoma innymi spółkami sięgnie 130 mln zł. Dodajmy, że miesiąc temu na Żeraniu rozpoczęła się inna inwestycja związana z modernizację ciepłowni dla Warszawy. Cały projekt łącznie ma kosztować ponad miliard złotych. Docelowo zapewnić bezpieczeństwo cieplne dla stolicy i obniżyć emisję zanieczyszczeń. Szacuje się, że emisja szkodliwych pyłów po zakończeniu modernizacji spadnie w Warszawie o 60 proc.

„Dla PeBeKa zadanie to jest jednym z elementów realizacji strategii zakładającej zdobycie rynkowej pozycji w obszarach, w których istnieje możliwość wykorzystania posiadanych wysokospecjalistycznych kompetencji w zakresie wykonywania usług w dużym reżimie czasowym, organizacyjnym i prawnym. W oparciu o unikalną wiedzę i technologię Spółka rozwinęła swoje możliwości, realizując projekty na całym świecie i stając się jednym z najbardziej doświadczonych przedsiębiorstw w budownictwie infrastrukturalnym” – czytamy w komunikacje z PeBeKa.

PeBeKa od blisko 60 lat realizuje inwestycje budowlane na całym świecie, specjalizując się w projektach górniczych wyrobisk podziemnych: wiertniczych, tunelowych a także infrastrukturalnych. Zbudowała kilometry tuneli drogowych, kolejowych i hydrotechnicznych, szybów oraz szybików o różnym przeznaczeniu oraz specjalistycznych obiektów na- i podziemnych. Dla PeBeKa realizacja tej Umowy stanowi powrót na rynek krajowy a niebawem być może i zagraniczny.

Poprzedni artykułNiepodległościowy bieg parkrun – FOTO
Następny artykułIdzie zima czy twój diesel odpali?