W cyklu spotkań Klubu Obywatelskiego pojawiło się takie,które dotyczyło kulturalnej strony polskiego społeczeństwa. W Lubinie i Legnicy Wicemarszałek Małgorzata Kidawa Błońska, aktor Wojciech Pszoniak i dyrektor teatru w Legnicy Jacek Głomb rozmawiali z mieszkańcami obu miast o tym, jak ważna jest sfera kulturalna społeczeństwa i jaki wpływ ma na samodzielne myślenie obywateli.

 

Od kilku miesięcy działacze Klubu Obywatelskiego organizują dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego spotkania o różnorodnej tematyce. Tym razem postawiono na kulturalną sferę życia Polaków.Na spotkanie z lubinianami i legniczanami zaproszono ludzi ściśle związanych z teatrem, sztuką i kulturą.

– Po co nam kultura? To bardzo ważne pytanie. Jest nam potrzebna byśmy byli społeczeństwem obywatelskim, byśmy mieli własną tożsamość, byśmy mogli się rozwijać i myśleć samodzielnie. Kultura jest nam potrzebna jak powietrze do wszystkiego. Nie możemy mówić oo sobie jako społeczeństwie, jeśli nie będziemy cenili kultury, a co najważniejsze jeśli nie będziemy w niej uczestniczyli. Jako odbiorcy jesteśmy bardzo ważni. Dzięki temu możemy być odporni na złe rzeczy które dzieją się w okół nas. Chcemy w ten sposób obudzić społeczeństwo – mówiła na wstępie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa – Blońska. 

 

Kultura jest bardzo ważnym elementem życia społeczeństwa Eliminacja stopni kultury to możliwość doporwadzenia się do stanu zezwierzęcenia. mamy takie przykłady w krajach afrykańskich czy też w tym,co próbowała zrobić kultura. Mówię to jako obywatel i jako człowiek kultury i sztuki. W Polsce ten problem jest niezwykle istotne szczególnie dlatego,z zostaliśmy kulturalnie zmasakrowani z kilku stron,a dziś żyjemy w czasach która jakby wtę masakrę kontynuują. To, co w moim przekonaniu nam dolega, świadczy o tym nasze życie polityczne i stosunki między ludzkie. Bo niemożna być chamem od godziny 10 do 12 a od 13.00 do 16.00 kulturalnym człowiekiem. Takiej opcji nie ma.Nie mamy tej ciągłości, którż mają Anglicy, Francuzi, Włosi, a nawet Niemcy. Musimy z tego rozbitego naczynia ułożyć naczynie, które kiedyś było wspaniałe. Rolą polityków, nauczycieli, wszystkich ludzi jest to ważne zadanie – dodawał Wojciech Pszoniak, znany aktor teatralny.  

 

Poprzedni artykułSurvivalowy bieg rugbysty po raz trzeci – FOTO
Następny artykułUwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na przylesiu.