Kilka dni temu Marszałek Sejmu przyjął zawiadomienie o utworzeniu komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”. Od tego dnia komitet ma trzy miesiące na zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem ustawy ”O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie”.

 

 

Projekt ten zakłada m.in. normalizację prawa aborcyjnego, ale nie tylko. – Reguluje on również sprawy związane z prawem do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających podejmowanie decyzji w zakresie świadomego rodzicielstwa, mając na uwadze prawa reprodukcyjne i seksualne rozumiane jako prawa człowieka. Główne założenia projektu to możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia, zaś w przypadku, gdy płód jest ciężko uszkodzony ten okres wynosiłby 24 tygodnie. Natomiast, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, zabieg można by wykonać do 18 tygodnia. Ustawa zakłada również wprowadzenie edukacji seksualnej dostosowanej do wieku uczniów. Kolejna zmiana proponowana przez projekt dotyczy antykoncepcji. Dostęp do niej byłby refundowany, powszechny i nie wymagający recepty- tłumaczy Damian Cacek z partii Razem z Lubina.
– Poważne zmiany dotyczyłyby tzw. klauzuli sumienia. Lista lekarzy ginekologów powołujących się na klauzule sumienia byłaby publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. To już drugi projekt przygotowany przez komitet „Ratujmy Kobiety”. Poprzedni został odrzucony we wrześniu zeszłego roku. Ta normalizacja prawa jest niezbędna, ponieważ obowiązująca od 1993 roku ustawa, nazywana przez niektórych kompromisem, wymaga gruntownej zmiany. Jest ona jedną z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Ponadto przyczyniła się do rozwoju podziemia aborcyjnego. Komitet jest inicjatywą obywatelską, wspieraną przez organizacje kobiece i partie polityczne m.in. przez Razem. W związku z tym nasz okręg postanowił włączyć się do zbiórki podpisów pod projektem ustawy. Rozpoczynamy w najbliższą sobotę w Lubinie. Będzie można nas spotkać w okolicach giełdy. Kolejne zbiórki będziemy organizowali w innych miastach naszego regionu. O wszystkich będziemy informowali na naszym profilu facebookowym Razem Legnica. Wszelkie informacje można również uzyskać na stronie internetowej komitetu Ratujmy Kobiety- dodaje Damian Cacek. 

1 KOMENTARZ

  1. Zabijając dzieci nie uratujemy żadnej kobiety. Ratując dzieci, ratujemy przyszłe kobiety i mężczyzn ale też ratujemy kobiety przed skutkami traumy poaborcyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę