Uczą się, ale zdecydowali się na krok na przód. Biorą udział w projekcie “Zwolnieni z teorii”. Krótko mówiąc działają dla innych, ale uczą się dla siebie.

Wszyscy chcą wypaść jak najlepiej, zapromować swój projekt i szukają partnerów medialnych do swojego przedsięwzięcia. Część z nich była już m.in. w Radio Elka. Tam opowiadali o swojej wizji realizowanego projektu.
Każdy kto ukończy projekt otrzyma certyfikat z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności. Najlepsi zostają wyróżnieni prestiżowymi tytułami. W tym roku partnerem
Do LubinExtra! Napisały trzy zespoły biorące udział w projekcie „Zwolnieni z teorii”.
Każdy z nich realizuje samodzielny projekt.

Kuking


Ten projekt ma zwrócić uwagę na problem braku umiejętności w samodzielnym przygotowywaniu posiłków. – Brak umiejętności naszych rówieśników (w tym nas), które dawałyby nam możliwość na samodzielne przygotowywanie sobie posiłków. Gdy wyjedziemy na studia nie chcemy “żyć na garnuszku mamusi” i zabierać ze sobą w kilkugodzinne podróże słoików z przygotowanymi przez nią potrawami. Nie wyobrażamy sobie, aby codziennie jeść pizzę, hamburgery czy inne fastfoody. Po za tym, nie ma to jak domowy obiadek! Chcieliśmy, żeby chociaż część z nas potrafiła przygotować prostego schabowego czy upiec domowy sernik:) – napisała do nas Natalia Lech.
Realizujący projekt Kuking są licealistami różniącymi się pod względem zainteresowań, talentów czy pasji. – Jednak rzeczą, która nas łączy jest chęć odkrywania nowych rzeczy i właśnie dlatego powstał Kuking! Chcielibyśmy zacząć zupełnie nową przygodę jaką jest dla nas gotowanie i dzielić się nią z innymi – informuje Natalia Lech.
Młodzież poprzez filmiki i warsztaty ma nadzieję zachęcić innych rówieśników do wzięcia kuchni w swoje ręce.
fb – Kuking
Filmiki z potrawami a’la Kuking można oglądać na YouTube oto jedna z propozycji.

Z marzeniami


Kolejny zespół chce spełniać marzenia. Pierwsze to zwycięstwo w „Zwolnieni z teorii”
– Jesteśmy uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Wspólnie stworzyliśmy projekt społeczny “Z marzeniami”, który realizujemy w ramach ogólnopolskiej olimpiady “Zwolnieni z teorii” – napisała do naszej redakcji Klaudia Borkowska. Razem z nią zespół tworzą Wiktoria Florczak, Aleksandra Dziedziulo, Adrian Kalitowski i Dawid Zapart.
– Chcielibyśmy pokazać również innym, że warto realizować swoje marzenia – czego jesteśmy żywym dowodem. Chcieliśmy także udzielać wskazówek, gdzie szukać motywacji do działania oraz udzielać porad, jak zmagać się z napotykanymi problemami i jak je skutecznie pokonywać. W tym celu przeprowadziliśmy cykl wykładów dla młodzieży – piszą licealiści.
Do dzisiaj grupie udało się m.in. zorganizować warsztaty z motywatorem z Rzeszowa-Szymonem Mierzwą. Za scenerię posłużyły przestrzenie galerii Cuprum Arena w Lubinie.

Młodzież realizując projekt „Z marzeniami” chce aby wszyscy mieli możliwość osiągać korzyści z projektu, poprzez wygrywanie ciekawych nagród w konkursach, które często widnieją na naszym fanpage’u na Facebook’u. Mimo że edycja olimpiady, w której startujemy trwa tylko do połowy maja, my działamy dalej! Aby uczcić naszą działalność i świętować sukces, w czerwcu jedziemy do Warszawy, gdzie dzięki Waszej pomocy możemy odebrać nagrodę na najlepszy projekt w Polsce!
Pamiętajcie marzenia się nie spełniają! Marzenia się spełnia!
FB – Z marzeniami

Past is the new Future


Kolejni licealiści z I ogólniaka są zafascynowani kulturą XX wieku. – Nasz projekt “Past is the new Future”, miał na celu zachęcić młodych ludzi do poznawania kultury XX wieku, a także dostarczyć wiedzę o różnych aspektach tego zagadnienia. Uznaliśmy to za ważne, ponieważ zauważyliśmy powtarzalność pewnych motywów przez lata – napisała Edyta Szpak.
Młodzież postanowiła pokazać, jak wiele pomysłów czerpie z przeszłości, lekko je tylko modyfikując. Grupa działała od listopada. Codziennie na Facebooku (prowadziła również Instagram i Snapchat) publikowano informacje o literaturze, sztuce, architekturze, muzyce, teatrze, kinematografii i modzie kolejnych dekad XX wieku.
– Pod koniec omawiania każdej dekady publikowaliśmy nasze zdjęcia, na których prezentowaliśmy modę danych lat z naszego punktu widzenia. Sesje zdjęciowe były najważniejszym przedsięwzięciem naszego projektu. Poświęciliśmy wiele czasu, aby odszukać wzorce mody, następnie znaleźć odpowiednie ubrania, a także odtworzyć charakterystyczne makijaże i fryzury. Wymagało to od nas dużego nakładu pracy, jednak dotarliśmy do wielu młodych ludzi – nie kryją zadowolenia uczestnicy olimpiady.
Okazało się też, że choć nie każdy ma chęć poznawania, pomysł licealistów przeszedł ich najśmielsze wyobrażenia. – Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem naszych działań. Liczba osób, które zobaczyły nasze zdjęcia, przewyższyła nasze plany o 200%. Dzięki projektowi, nie tylko zdobyliśmy rozległą wiedzę na temat kultury ubiegłego wieku, ale także udało nam się przekazać ją innym, z czego jesteśmy najbardziej dumni.

FB – Past is the new Future

Grupa projektowa “Past is the new Future”: Edyta Szpak –lider projektu, Ewelina Tomczyk, Magdalena Pytiak, Laura Tyrkała, Patrycja Franczak, Dawid Komarnicki.

Poprzedni artykułRekord frekwencji parkrun Lubin pobity podczas biegu dla Martynki
Następny artykułBiałaczka nie ma litości. Pomóż przeżyć 8 – latce