Przełomowa dla Głogowa, KGHM, do Polski – tak Prezydent Andrzej Duda ocenił uruchomienie nowego pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Nowa technologia zastąpiła piece szybowe.

– To jest ważna data nie tylko dla huty – to jest ważna data dla Głogowa jako miasta i to jest ważna data dla Polski jako państwa. Ile Głogów miał takich znaczących dat? – mówił do zebranych w Hucie Miedzi Głogów Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent brał udział w uroczystości otwarcia nowej instalacji. Budowa kosztowała 2,5 mld zł. Inwestycja jest krokiem milowym w dziejach Huty Miedzi Głogów, krokiem wyprzedzającym, pozwalającym na oszczędności, bardzo dużą elastyczność produkcji miedzi, spełnienie surowych norm ekologicznych.
Dyrektor Huty Miedzi Głogów Andrzej Szydło, przyznał, że nowy piec daje olbrzymią elastyczność w produkcji. Pytany przez dziennikarzy o różnice między technologią szybową, a zawiesiną stwierdził – dla pieców szybowych wyczerpaliśmy możliwości i ich dalszej modernizacji i ich unowocześniania. Trzeba było zrobić krok do przodu.
Ten krok do przodu to również planowane przestoje remontowe na piecu zawiesinowym. Na piecach szybowych przestój remontowy musiał być co dwa lata. Na dotychczas funkcjonującym piecu zawiesinowym w Hucie Miedzi II przestoje remontowe przez lata wydłużano z dwóch lat. Ostatni remont nastąpił po czteroletnim użytkowaniu w 2013 roku. – Obecny plan remontu sięga prawie piątego roku pracy pieca zawiesinowego.

Fot. materiały prasowe KGHM

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Poprzedni artykułGala Disco Polo w Lubinie
Następny artykuł84 bieg parkrun dedykowany babciom – FOTO