Rokrocznie w dniu imienin świętej Barbary pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego składane są kwiaty. W tym roku oprócz zarządu KGHM Polska Miedź S.A., delegacji oddziałów miedziowej spółki i firm z grupy kapitałowej, związkowców i samorządowców obecni byli przedstawiciele polskiego rządu. 

 

Mnóstwo kwiatów złożono pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego w Lubinie w Dniu Górnika. Zanim delegacje poszczególnych kopalń, hut i innych oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. złożyły wiązanki padło kilka słów ze strony zarządu Polskiej Miedzi. – Spotykamy się dzisiaj w miejscu upamiętniającym postać wybitnego Polaka, wspaniałego inżyniera, górnika. Osoby, która stworzyła fundament dla dzisiejszej spółki KGHM Polska Miedź S.A. Postać Jana Wyżykowskiego jest postacią wybitną, dzięki której kolejne pokolenia mogły budować wartość dzisiejszej grupy kapitałowej, która ważna jest nie tylko dla regionu, dla Dolnego Śląska, dla Lubina i okolic, ale również dla całej Polskiej gospodarki. Dzięki pracy Pana Wyżykowskiego, wielu innych wspaniałych geologów, inżynierów, górników, doczekaliśmy się organizacji, która odgrywa potężny wpływ na polską gospodarkę i jest jedyną Polską globalną organizacją, która rozwija się. Myślę, że możemy być dumni z tego, z osiągnięć Jana Wyżykowskiego i wielu innych geologów, którzy doprowadzili nas dzisiaj do tego miejsca, w którym możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że przynależymy do organizacji, która jest ważna dla regionu, dla Polski, ale i jest ważna również dla wszystkich pracowników. Tworzymy wyjątkową wspólnotę, która łączy w jednym wszystkie wartości odpowiedzialnego społecznego biznesu – mówił Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Podczas uroczystości obecna była Elżbieta Witek, członek Rady Ministrów, która odczytała list od premier Beaty Szydło. –  Tragedia w kopalni Rudna w Polkowicach wstrząsnęła Polakami. Stając w obliczu tej katastrofy, jeszcze pełniej jednoczymy się z górniczą wspólnotą. Uzmysławiamy sobie głęboko, że mimo odpowiednich środków bezpieczeństwa praca górnika nadal wiąże się z ogromnym ryzykiem. Wspominając ofiary tragedii w państwa kopalni, łączymy się w bólu z rodzinami, które straciły swoich bliskich. Oddajemy dzisiaj hołd im i wszystkim górnikom, którzy odeszli na wieczną szychtę. Zarządowi i pracownikom KGHM Polska Miedź S.A przekazuję wyrazy głębokiego uznania i wyrazy wdzięczności za codzienny trud, w który wpisane są także sytuacje zagrożenia. Drodzy górnicy, szanowni państwo, to że pielęgnujecie barbórkową tradycję i przekazujecie ją z pokolenia na pokolenie, jest wyrazem dumy i integralności stanu górniczego, w tym szczególnym dniu, składam życzenia spokojnej i bezpiecznej pracy, niech Św. Barbara czuwa nad wami i waszymi rodzinami. Szczęść boże, Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów – czytała Elżbieta Witek.

 

 

Poprzedni artykułMotomikołaje na motoreniferach dla potrzebujących dzieci -FOTO
Następny artykułNiższe stawki wynegocjowane. Jest porozumienie z Tauronem.