Blisko rok trwały negocjacje Urzędu Miejskiego w Lubinie z firmą Tauron obsługującą oświetlenie miejskie. Ramię w ramię z lubińskim magistratem o obniżenie opłat za utrzymanie tak zwanych lamp ulicznych stanęło 20 innych samorządów. Do końca negocjacji i podpisania porozumienia dotrwało 12 gmin. Stawki są niższe. 

 

Lubin i 12 innych gmin postawiło na swoim. Po kilkunastu miesiącach rozmów z firmą Tauron udało się podpisać porozumienie. – Temat dotyczący obsługi lamp ulicznych pojawił się ponad rok temu, podczas spotkania z przedstawcielami gmin, które  z nami kupowały energię elektryczną od Tauronu. W romzowach między samorządowcami okazało się, że stawki sa bardzo różne. Zaczęliśmy się wtedy zastanawiać  z czego wynikają tak duże różnice. Nasi inżynierowie z Urzędu Miejskiego zaczęli to liczyć. Okazało się, że nie było żadnych podstaw do danych kwot. Poszczególne gminy są zbyt małe, by iść na tak zwaną wojnę z Tauronem – wyjaśnia historię problemu Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. 

Włodarz miasta wystąpił zatem w imieniu 20 gmin i prowadził negocjacje z firmą Tauron. Kilka samorządów po drodze zgodziło się na warunki proponowane przez dostawce energii. Do końca oprócz Lubina dotrwało 12 gmin. – W różnych gminach stawki za jeden punkt świetlny wahały się od kilkunastu do 20 złotych za miesiąc. Takich punktów w zależności od gminy jest od kilkuset do kilku tysięcy. W naszym przypadku takie kwoty są więc niebagatelne – uściśla Mamiński. 

W Lubinie jest około 3000 lamp ulicznych, które obsługuje Tauron. Wcześniej miasto płaciło ponad 18 złotych za jeden taki punkt. Po renegocjacjach stawka wynosi około 16 złotych, co daje około 6 tys. zł miesięcznie oszczędności w budżecie miejskim. Pieniądze na pewno przydadzą się na inne wydatki. Jak podkreśla rzecznik prezydenta Lubina, najważniejsze jest jednak to, że Tauron zaczął Gminę Lubin traktować jako partnera. 

Obok Lubina na liście gmin, którym udało się obniżyć stawki za obsługę lamp ulicznych są: Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Jerzmanowa, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Pielgrzymka, Radwanice, Udanin i Żukowice. 

Poprzedni artykułKwiaty, podziękowania, gratulacje i kondolencje pod pomnikiem Wyżykowskiego – FOTO
Następny artykułZmiany w Radzie Nadzorczej i ustalenia co do wynagrodzeń – Walne Zgromadzenie KGHM