128 wyróżnień i odznaczeń, a wśród nich m.in. złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę, tytuły Dyrektorów i Inżynierów Górniczych, odznaki „Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej”, ale co najważniejsze szpady górnicze dla pracowników z 25 – letnim stażem pod ziemią.

Na uroczystość zaproszono nie tylko wyróżnioną załogę, zarząd spółki, KGHM, byłych pracowników, ale również osoby na co dzień związane z firmą, jak Zbigniew Warczewski ze Stowarzyszenia Palium czy Grażyna Dąbrowska z ZSiPO w Lubinie. W sali kinowej CK Muza byli również wicewojewoda Joanna Bronowicka czy dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego Robert Podolski. W trakcie uroczystości nadano blisko 130 różnorodnych odznaczeń. Każdego roku Akademia Barbórkowa jest okazją do podsumowań, ale również przedstawienia planów na przyszły rok.

– Pod ziemią pracujemy tam, gdzie rzadko kto może wejść. To są wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. W Polskiej Miedzi mamy trzy stacje klimatyczne. Prawdopodobnie będzie ich więcej. A te stacje budowała PeBeKa. Z tego możemy być dumni. Jesteśmy wszędzie – na wszystkich oddziałach górniczych. Wszędzie dokładamy cegiełkę do tego, gdzie się cokolwiek buduje. Natomiast trzeba się zastanowić nad naszą przyszłością. Sytuacja na rynku usług górniczych nie jest lekka. Z niepokojem patrzymy na to, co się dzieje na Górnym Śląsku, na sytuację naszych kolegów górników z węgla kamiennego. To pokazuje, że PeBeKa musi zacząć myśleć o zmianach. Musimy być czujni i gotowi na różne warianty i sytuacje. Trzeba intensywnie działać w obszarach, gdzie istnieją nowe szanse, gdzie kiedyś już byliśmy. Myślę o budownictwie infrastrukturalnym, albo takich obszarach, gdzie jeszcze nas nie było – mówił Jacek Kulicki, prezes zarządu spółki.
Uroczystość barbórkowa zainaugurowała obchody Dnia Górnika w PeBeKa.
Kolejnym jego akcentem będzie uroczysta msza święta w intencji obecnych i byłych pracowników przedsiębiorstwa, która odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Jana Bosko w Lubinie. Tuż po nabożeństwie zaplanowano koncert zespołu Deus Meus uświetniający jubileusz firmy, a przed i po mszy świętej odbędzie się specjalny kiermasz charytatywny, z którego dochód wesprze działalność Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie. W trakcie kiermaszu będzie można kupić ozdoby świąteczne,
a także bożonarodzeniową „Kartkę życzliwości PeBeKa”, której projekt wybrano w konkursie dla uczniów. Jej autorką jest 11-letnia Natalia Sydorów.