To już 47 Akademia Barbórkowa w ZG Lubin. Wśród wielu odznaczeń było nad 100 szpad górniczych. To najważniejsze dla górników wyróżnienie, które otrzymuje się po 25 latach pracy pod ziemią.

Tradycyjna Akademia Barbórkowa odbywa się w każdej kopalni KGHM. W piątek odznaczenia, medale i wyróżnienia nadano załodze ZG Lubin. Były jubileusze pracy, odznaki „Zasłużony dla KGHM”, „Zasłużony dla ZG Lubin”, kordziki . Najbardziej wyczekiwanym uhonorowaniem pracy w kopalni jest jednak szpada górnicza. Tych wyróżnień w ZG Lubin otrzymało ponad 100 osób. Rytuał wręczenia szpad co roku jest taki sam – grupa uczniów szkoły górniczej uroczyście wręcza je starym strzechom, a ci przekazują szpady górnikom. –Moja praca polega na tym, że podsadzamy piaskiem wyeksploatowane wyrobiska. Dziś otrzymam szpadę górniczą. Jeszcze nie wiem gdzie umieszczę to ważne wyróżnienie, ale na pewno na honorowym miejscu w domu – mówił tuż przed otrzymaniem szpady Andrzej Matyjak, pracujący w ZG Lubin. Cała uroczystość rozpoczęła się od hymnów narodowego i górniczego. Minutą ciszy uczczono pamięć o kolegach, którzy odeszli na wieczną szychtę.           Zanim nadano wyróżnienia i medal były też krótkie przemówienia dyrekcji i zarządu. – Barbórka to najważniejsze górnicze święto. To czas, gdy spotykamy się na akademiach, ale to również czas, gdy spotykamy się górniczych imprezach: karczmach i combrach. To również najlepsza okazja, by podsumować kończący się rok oraz powiedzieć kilka słów o przyszłości. Nasza firma nie żyje w próżni. Spadek cen miedzi jak zaobserwowaliśmy w ostatnich miesiącach osiągnął niespotykany od roku 2009 poziomy. Sięgnął poziomu 4600 dolarów za tonę. Nie pomagają nam także ceny srebra oraz tak ważnego dla nas molibdenu. Jest pytanie czy jesteśmy gotowi na trudny 2016 rok? Potwierdzam – tak, jesteśmy gotowi. Dobrze wykorzystaliśmy czas prosperity. Inwestowaliśmy dużo pieniędzy w rozwój naszej infrastruktury czy odbudowę parku maszynowego. Dobrym przykładem jest wasz zakład – mówił do załogi ZG Lubin Mirosław Laskowski wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – To tuja w latach 2010- 2014 odbudowa parku maszynowego sięgała blisko 19 procent. Mamy także plan w jaki sposób zapewnić produkcję w najbliższych 10 latach na poziomie 420 – 430 ton miedzi w koncentracie a w związku z tym zapewnić stałe przychody dla naszej firmy i zatrudnienie – mówił Laskowski.
Akademie Barbórkowe odbędą się jeszcze w innych oddziałach KGHM. Centralne obchody górniczego święta zaplanowano na 3 grudnia. W tym roku uroczystości te będą miały miejsce w Głogowie.

 

Poprzedni artykułSzafa Party – kup, sprzedaj wymień
Następny artykułAkademia Barbórkowa PeBeKa – FOTO

1 KOMENTARZ

  1. Akademia akademią a na zdjęciach ciągle te same twarze. Sądząc po nich to na ZG Lubin jest może z 200 pracowników, obwieszonych medalami jak radziecki generał. Reszta jak zwykle ciężko pracujących po 25 latach pracy nawet 1 blaszki nie dostanie-żal panowie KADRO dozoru doceniacie tylko Włazidu.ców!!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.