HDK Serce Górnika ZG Lubin i KGHM Zagłębie Lubin prowadzą wyjątkową zbiórkę krwi. Z okazji 33 Rocznicy Zbrodni Lubińskiej postawiono sobie cel zebrania 33 litrów życiodajnego płynu.

Krew leje się dopiero drugi dzień a już o 9:00 w punkcie krwiodawstwa w Lubinie nagrodzono tego, który oddał ten 33 litr. Wyróżniony to lubinianin, który otrzymał koszulkę zawodnika Miedziowych.

To nie pierwsza akcja, gdy z jednej strony zbiera się bezcenną krew, a z drugiej próbuje uczcić w symboliczny sposób jakąś wyjątkową okazję. Tym razem HDK Serce Górnika ZG Lubin, swoje przedsięwzięcie opatrzyło hasłem „33 litry krwi na 33 Rocznicę Zbrodni Lubińskiej”. – Chętnych do naszej akcji nie brakuje. Już w pierwszy dzień było prawie 20 litrów. W zeszłym roku przekroczyliśmy granicę 32 litrów. W tym roku też na pewno tak będzie. Lada moment miniemy 33 litry. Ludzi nie trzeba zachęcać. Połączenie symbolicznych historycznych okazji z akcją zbiórki, zawsze idzie w parze. Jesteśmy najstarszym klubem krwiodawców i podobno działającym najprężniej Nie trzeba robić nic szczególnego, bo ludzie są tak wspaniali, że chętnie dzielą się krwią – mówił w piątkowy poranek Czesław Zieliński prezes klubu HDK Serce Górnika.

Honorowy 33 litr oddał lubinianin Krzysztof Stążka, który do punktu krwiodawstwa trafił słysząc informację o wypadku pracownika ZG Lubin, którego w okolicach Leszna potrącił samochód. Poszkodowany będzie podawany operacji, a honorowi dawcy krwi bardzo chętnie przychodzą i dzielą się tym, co mają najcenniejsze – krwią. Krzysztof Stążka był nieco zaskoczony całym zamieszaniem jakie zrobiło się wokół niego w chwili, gdy jego krew przelewała symboliczny 33 litr. – Warto oddawać krew, bo w ten sposób można pomagać i ratować komuś życie. Połączenie zbiórki krwi z uczczeniem rocznicy Zbrodni Lubińskiej to dobry sposób na zmobilizowanie ludzi, by tu przyszli – mówił pan Krzysztof.

Koszulkę Adriana Błąda panu Krzysztofowi wręczył trener pierwszego zespołu Piotr Stokowiec. – Od zawsze Zagłębie wspierało takie inicjatywy. Jest to dla nas bardzo ważne. Wychowujemy naszych zawodników, adeptów Akademii w duchu sportowej rywalizacji oraz poszanowania dla drugiego człowieka. Pamiętamy o 33 rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Żyjemy razem ze społeczeństwem lubińskim więc pamiętamy – mówił Stokowiec. Każdy z honorowych dawców krwi, którzy wzięli udział w zbiórce otrzymał poza drobnymi gadżetami Zagłębia Lubin bilet wstępu na mecz z Ruchem Chorzów, który odbędzie się w sobotę o 18.00.