Prezydenci Lubina, Legnicy, Głogowa, burmistrz Polkowic oraz wójtowie okolicznych gmin w KGHM poznawali nową strategię firmy.
Założenia strategii KGHM Polska Miedź S.A. dotyczą lat 2015–2020 z perspektywą do 2040 roku. Po spotkaniu wszyscy podkreślali, że dobry dialog pomiędzy Polską Miedzią, a władzami samorządów Zagłębia Miedziowego to podstawa współpracy.
Choć prezentacja była dość ogólna i przypomniała tylko główne założenia spółki w nowej strategii, to głowy głównych miast Zagłębia Miedziowego doceniają możliwość spotkania z zarządem KGHM. Mówiono. o założeniach produkcyjnych, planach inwestycyjnych i rozwojowych firmy związanych zarówno z krajem, jak i zagranicą oraz o współpracy z lokalnymi samorządami. – Wszyscy chcieliby mieć takie firmy na swoim terenie a my ją mamy. Oczywiście dialog z firmą jest bardzo istotny dla nas samorządowców. Ważne jest jakie dla nas z tego wynikają korzyści – mówił Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. Podczas spotkania podejmowano również dyskusje na temat podatku, który trawi sporą część zysku spółki. – Najbardziej mnie przerażają dane przedstawione przez zarząd. Jedna trzecia dochodu wypracowanego przez spółkę w Zagłębiu Miedziowym trafia niestety przez podatek kopalniany do budżetu państwa. Są to wielkości porównywalne do wszystkich wynagrodzeń w KGHM Polska Miedź S.A. Można mieć spore plany inwestycyjne, ale jeśli nie ma się pieniędzy, bo jest się łupionym to z tych programów inwestycyjnych nic nie będzie. Jesteśmy poinformowani ze strony władz KGHM jak zaplanowano najbliższe lata jeśli chodzi o kierunek inwestycyjny, a to jest dla nas wszystkich bardzo ważne – mówił Robert Raczyński, prezydent Lubina
Dobra współpraca KGHM z samorządami to korzyści dla obu stron. – Powtarzam od dłuższego czasu, że tylko dobra współpraca z samorządami daje trwały biznes i to konsekwentnie realizujemy. Dobra współpraca to budowanie zaufania poprzez wzajemne informowanie i wysłuchiwanie o problemach, które trawią samorządy, na które KGHM być może nie wprost, ale może pomóc w ich realizacji . – mówił Herbert Wirth, podkreślając, że samorządy są otwarte na plany inwestycyjne i rozszerzanie działalności przez spółkę. W ten sposób KGHM może również liczyć na pomoc i współpracę ze strony samorządów Zagłębia Miedziowego.