Petycją mieszkańców gmin leżących na złożu węgla brunatnego zajmie się dzisiaj Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Dokument dotyczy nieuznania i niewdrożenia przez Rząd RP wyników referendum września 2009 r. w sprawie budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Petycja trafiła do Komisji Petycji PE wraz z sześcioma tysiącami podpisów w styczniu 2010 r. W tym samym roku została przez Komisję uznana za zasadną zaś w 2011r. dwukrotnie (w styczniu i czerwcu) w obecności petycjonariuszy stawała na porządku obrad.
W najbliższym posiedzeniu Komisji weźmie udział delegacja samorządowców z regionu legnickiego oraz Gubina i Brodów (woj. lubuskie) gdzie w 2009 r. również odbyły się referenda w tej samej sprawie, które podobnie jak w woj. dolnośląskim nie zostały uszanowane przez władze państwowe.
Przedstawiciele Społecznego Komitetu „Stop Odkrywce” oraz Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” wsparci przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg zamierzają przedstawić członkom Komisji Petycji aktualną sytuację oraz przyczyny i przebieg narastającego obywatelskiego protestu przeciw planom budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową.
Mieszkańcy zagrożonych odkrywką terenów mają nadzieję, że ich głos niedawno po raz kolejny wyartykułowany podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” – Odnawialna przyszłość polskiej energetyki, którą 23 kwietnia br. zorganizowali w Sejmie RP, zostanie tym razem wysłuchany i wzięty pod uwagę.
W przyjętym wówczas apelu do Parlamentarzystów, Premiera i Prezydenta RP czytamy: „..Apelujemy o zmianę kierunku rozwoju polskiej energetyki, który w żadnym razie nie powinien polegać na budowie nowych kopalni odkrywkowych. Niczym nie uzasadnione forsowanie archaicznych metod wydobycia węgla brunatnego, w tak rażący sposób ignorujące społeczny werdykt uznajemy za nieodpowiedzialne i szkodliwe. Nie godzimy się by obywatelski sprzeciw wobec istniejących i planowanych kopalni węgla brunatnego, obejmujący swym zasięgiem niemal połowę kraju był ignorowany i przemilczany przez najwyższe władze państwowe! Już najwyższy czas by rzeczywistym, a nie pozorowanym priorytetem dla władz, stanowiącym prawdziwą alternatywę wobec nieefektywnych, niszczących środowisko technologii węglowych zostały odnawialne źródła energii”.

Obrady Komisji Petycji można będzie śledzić w Internecie od godz. 15.00 pod adresem: http://www.europarl.europa.eu/activities/committees/homeCom.do?language=EN&body=TRAN

Poprzedni artykułLubinExtra! nr 22
Następny artykułStoją z „suszarkami”