Tablicę upamiętniającą Tadeusza Zastawnika, wieloletniego dyrektora KGHM z początków istnienia firmy odsłonięto na trenach zielonych za dworcem PKS.
– Postać Tadeusza Zastawnika jest bardzo istotna w historii Lubina – mówi Zbigniew Warczewski, miejski radny inicjator uhonorowania budowniczego Polskiej Miedzi. Zastawnik był przez trzynaście lat dyrektorem naczelnym Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi. Były to bardzo ważne lata dla przyszłości firmy. – Dzięki niemu mamy to wszystko, zwłaszcza, że nie było tu nic – dodaje radny. – Teraz jest dobry czas, aby upamiętnić jego osobę, bo to właśnie on stworzył zaczyn dzisiejszej potęgi KGHM.
W uroczystości wcieli udział samorządowcy, przedstawiciele KGHM, a także emerytowani już pracownicy spółki, którzy pracowali z dyrektorem. Odsłonięcie tablicy nastąpiło ze wszystkimi honorami należnymi zasłużonemu dla Lubina dyrektorowi. – Był bardzo zżyty z Zagłębiem – mówi Anna Menkes, córka Tadeusza Zastawnika. – Liczę, że ten kamień, który został tak uroczyście przekazany miastu, wrośnie w jego strukturę, a dla obecnych i przyszłych mieszkańców Lubina będzie elementem pamięci o tych wszystkich osobach, z którymi pracował mój tata i z którymi budował Polską Miedź.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenach zielonych odbyło się ze wszystkimi honorami. Licznie przybyli samorządowcy i górnicy. Po uroczystości przy udziale górniczej orkiestry pod kamieniem pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. – Nie musiałam nikogo długo namawiać żeby przyszli tu ze mną pod obelisk – mówi Ewa Stankiewicz, dyrektor ds. pracowniczych w Biurze Zarządu KGHM. – Górnicy na pewno będą pamiętali Tadeuszu Zastawniku, a mieszkańcy Zagłębia mam nadzieję nie zapomną, że to dzięki temu człowiekowi dziś mamy tak miasto.
Tadeusz Zastawnik zmarł w styczniu tego roku. Z wielkimi honorami z udziałem delegacji Polskiej Miedzi został pochowany na warszawskich Powązkach.
Dawny dyrektor jest drugą osobą, która za swoją pracę została uhonorowana na miejskich terenach zielonych. Przypomnijmy, że przy ul. Niepodległości wiele klat temu powstał skwer im. Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż rudy miedzi.
– Mam nadzieję, że ta uroczystość będzie początkiem większej akcji związanej z pokazywaniem zasług i pracy Tadeusza Zastawnika – mówi Zbigniew Warczewski.