Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego zyskała nowoczesną przestrzeń szkoleniową. Składające się z części treningowej, zaplecza gospodarczo-sanitarnego i sali wykładowych Centrum, umożliwia zaawansowane szkolenia m.in. z zakresu bezpiecznego wykonywania i kierowania pracami na wysokości oraz w przestrzeniach zamkniętych, a także specjalistyczne kursy ITRA, OTDL czy RESCUE.
Centrum Szkoleniowe Medyczno-Wysokościowe to kolejna inwestycja KGHM w bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, które od lat są priorytetem spółki.
– Centrum Szkoleniowe Medyczno-Wysokościowe spełnia najwyższe światowe standardy w zakresie szkolnictwa ratowniczego i stanowi kolejny, ważny element wzmacniania kompetencji i bezpieczeństwa nie tylko naszych ratowników, lecz także osób zaangażowanych w pracę m.in. na wysokości na terenie obiektów KGHM – powiedział Marcin Górski, Dyrektor Naczelny Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM. – Centrum składa się z sześciu stanowisk szkoleniowych, które dają nam możliwość bezpiecznej symulacji scenariuszy, z którymi nasi ratownicy mogą się spotkać w czasie prawdziwej akcji, jak również przy prowadzeniu prac profilaktycznych w wyrobiskach pionowych z użyciem technik alpinistycznych. Takie przeszkolenie jest szczególnie ważne w przypadku potencjalnych działań ratowniczych, które mogą być prowadzone w bardzo trudnych warunkach – dodał.
Dzięki starannie zaplanowanym stanowiskom szkoleniowym ratownicy JRGH oraz pracownicy KGHM mogą bezpiecznie trenować m.in. wejścia do studni i kanałów oraz ewakuację w warunkach zagrożenia; pracę na dachach, kratownicach i suwnicach oraz obsługę różnorodnych systemów asekuracyjnych. Centrum posiada również stanowisko przeznaczone głównie do ćwiczeń sekcji wysokościowej ratowników górniczych. Jednorazowo, na przestrzeni szkoleniowej może trenować do 15 osób.
Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM od lat uznawana jest za jedną z najlepszych jednostek ratowniczych w kraju. Od 2018 roku ratownicy KGHM regularnie zajmują miejsce na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim. Przykładowo, w minionym roku zdobyli II miejsce w klasyfikacji zespołów spoza służb ratownictwa górskiego oraz III miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Wysokie kompetencje ratowników JRGH to nie tylko zasługa ich doskonałego wyszkolenia i zaangażowania na rzecz innych. To także efekt strategicznych inwestycji KGHM w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, którzy idąc do pracy wiedzą, że czuwają nad nimi najlepsi.