Spektakl na temat przemocy i jej konsekwencji przygotowany przez studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie zgromadził w Centrum Kultury Muza w Lubinie ponad 400 uczniów lubińskich szkół ponadpodstawowych. Partnerem wydarzenia był #TeamKompetentni z KGHM – program edukacyjny dla uczniów Zagłębia Miedziowego.

„Kolec czy róża” to spektakl w reżyserii Dominika Nabożnego przygotowany w ramach Koła Naukowego Studentów Instytutu Humanistycznego głogowskiej uczelni jako odpowiedź na rosnącą skalę przemocy wśród młodzieży. Miał już swoją premierę w kwietniu w głogowskim teatrze, gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem.

– Reakcja uczniów była spontaniczna, nie kryli wzruszenia. O sile wyrazu spektaklu świadczy fakt, że sześcioro uczniów zgłosiło się po przedstawieniu do Głogowskiego Stowarzyszenia “Otwarte Drzwi” z prośbą o wsparcie. Wielu uczniów mówiło, że to, co zobaczyli na scenie wbiło ich w fotel – powiedziała Anna Ziółkowska, dyrektor Instytutu Humanistycznego.

Twórcy chcą dotrzeć ze swoim ważnym przekazem do szerszego grona publiczności, stąd decyzja o zaproszeniu do udziału w wydarzeniu tym razem uczniów z Lubina. Nie byłoby to możliwe, bez wsparcia z KGHM.

– W ramach programu „Kompetentni w branży” współpracujemy z młodzieżą i szkołami na co dzień i wiemy z jakimi problemami przychodzi im się mierzyć. Spektakl stawia jasną granicę pomiędzy tym co jest dopuszczalne, a tym, wobec czego nie ma naszej zgody. Wspólnie mówimy stop przemocy. Bezpieczeństwo to jedna z pięciu wartości KGHM – mówiła Magdalena Lipińska, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.

Celem spektaklu jest uświadomienie młodym ludziom jak poważnym problemem jest hejt, znęcanie się psychiczne i fizyczne i jakie niesie ze sobą konsekwencje – zarówno dla ofiary, jak i dla sprawcy przemocy. Przedstawieniu towarzyszy panel dyskusyjny z udziałem psychologów, terapeutów oraz wolontariuszy na co dzień pracujących z trudną młodzieżą.

– Kształtowanie się osobowości młodego człowieka jest procesem skomplikowanym i uzależnionym od środowiska, w jakim dziecko dorasta. A przyczyną problemów może być zarówno jednorazowy, intensywny uraz, jak i chronicznie sytuacje stresowe, występujące w życiu dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby o tym pamiętać i zapewnić młodym ludziom dostęp do odpowiedniej opieki. Wydarzenia takie jak to, mają budować świadomość społeczną w tym zakresie – dodała Joanna Cichla, komendant powiatowy policji w Lubinie.

Twórcy spektaklu podkreślają, że uczniowie doświadczający przemocy nie są pozostawieni samym sobie. Mogą zgłosić się nieodpłatnie z prośbą o pomoc:

– w Głogowie do Głogowskiego Stowarzyszenia “Otwarte Drzwi”, tel. 508 192 741,

– w Lubinie: do Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży MariaMed, tel.: 726 990 990 (uczniowie niepełnoletni) oraz Centrum Psychiatrii i Psychologii, tel. 76 746 19 30 (uczniowie pełnoletni).

Sztukę swoim występem uświetnił Chór „Ex Animo” z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, współtworzony także przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie oraz Szkoły Podstawowej i Liceum Aslan pod opieką Pani Mieczysławy Murak z Zespołu Szkół Ekonomicznych. W przedstawieniu wzięli również udział wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie.

Poprzedni artykuł8. Bieg na Grzybową Górę – na Maxa dla Maksa – FOTO
Następny artykułTina Turner Show – koncert w CK Muza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę