Obchodząca w tym roku jubileusz 45-lecia Huta Miedzi Cedynia uświetniła obchody uroczystym odsłonięciem pomnika św. Floriana, który stanął przy drodze dojazdowej do tego oddziału KGHM Polska Miedź S.A. „Cedyński Florian” trzyma w dłoni naczynie symbolizujące element linii walcowniczej, z którego wylewa się struga płynnej miedzi, która u stóp postaci zwija się w krąg walcówki.

Pomnik św. Floriana – patrona strażaków i hutników – usytuowany w pobliżu bramy głównej Huty, stanowi wyraz szacunku dla pracy i honoru, jakie wiążą się z działalnością pracowników oddziału. W roku jubileuszu huta osiągnęła wolumen 8-milionów ton walcówki Cu-ETP. To jeden z głównych produktów sprzedażowych KGHM. Oddział w Orsku rozwija produkcję oraz projekty dotyczące ochrony środowiska naturalnego – elektromobilność czy pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Model posągu stworzył Wojciech Batko, artysta-rzeźbiarz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za realizację odlewu odpowiedzialna była Pracownia Ślusarstwa Artystycznego ARKADIA Rafała Kiecia z Tarnowa. Pomnik św. Floriana w Orsku ma wysokość 2,80 metra (do pióropusza) i waży około 1 tony.

Artystyczna wizja pomnika św. Floriana była starannie dopracowana. Sylwetka jest klasycznie proporcjonalna, silna i dynamiczna. Florian jest ubrany w zbroję, nie posiada broni ani elementów wskazujących na gaszenie pożaru, co nadaje mu wyjątkowy charakter. Artysta połączył klasyczne elementy tradycyjne z nowoczesnym podejściem estetycznym. Charakterystycznym elementem jest naczynie, które Florian trzyma w dłoni. Symbolizuje ono element linii walcowniczej, z którego wylewa się struga płynnej miedzi, zwijającej się u stóp postaci w krąg walcówki, nawiązując tym samym do działalności Huty Miedzi Cedynia.

Na tablicy umieszczonej na postumencie widnieje napis: LABORI ET HONORI – PRACY I HONOROWI.

Dzisiejsze odsłonięcie pomnika św. Floriana ma wymiar symboliczny, nie tylko ze względu na jubileusz Huty Miedzi Cedynia. Tym samym przy wszystkich, trzech hutach KGHM (Cedynia, Legnica i Głogów) stoją posągi św. Floriana.

Poprzedni artykułLetni Szlak Badacza Przyrody
Następny artykułPonad 500 mld więcej na kontach emerytów