Przed siedzibą KGHM w poniedziałek 11 września poseł na Sejm RP Piotr Borys zorganizował konferencję prasową podczas której podjął istotne problemy Zagłębia Miedziowego, jak podatek miedziowy i zasolenie wód z kopalń. Podał też pięć rozwiązań, które zdaniem posła są dla tego rejonu niezbędne.

Piotr Borys, poseł na Sejm RP przypomniał, że w 2015 Beata Szydło obiecała w Lubinie, że zlikwiduje podatek miedziowy, który rząd PO wprowadził jako odpowiedź na kryzys. Inne ważne zagadnienie, jakie podjął Borys to zasolenie wód odprowadzanych do Odry przez ZG Polkowice – Sieroszowice.

Za rządów PiS podatek od Polskiej Miedzi sięgnął ponad 15 mld 581 mln zł, a ten rok będzie rekordowy bo blisko 4 mld zł. Zadaję też pytania prezesowi KGHM Tomaszowi Zdzikotowi i ministrowi Sasinowi czy prawdą jest to, że ilość wody pompowanej z kopalni do Odry jest dwukrotnie większa, czy prawdą jest to, że przy tak dużej dynamice KGHM – owi w przyszłym roku mogą grozić miliardowe kary za zrzut takie wody ponadnormatywny do Odry – mówił Piotr Borys. Wśród propozycji rozwiązań dla Zagłębia Miedziowego jest oczywiście obniżenie podatku miedziowego, ale nie tylko. – Po drugie – jeżeli okaże się prawdą to, że KGHM grożą miliardowe kary – oczekujemy budowy inwestycji rurociągu na słoną wodę z kopalni do Bałtyku. To inwestycja niezbędna, która będzie związana z tym, że uratujemy Odrę i miejsca pracy, a to rzecz zasadnicza. Po trzecie miedziowy szpital jest już dziś nieprzystosowany. Zapowiadamy budowę nowego szpitala w Zagłębiu Miedziowym. To konieczność dla bezpieczeństwa mieszkańców. Po czwarte pieniądze s z podatku muszą zostać na inwestycje w kopalnie. Po piąte -nie może już być więcej sytuacji takiej, że w lubińskiej Strefie Ekonomicznej jest pusto. Nie ma żadnego inwestora, a ludzie zbierają zboże i robią sianokosy. Zapowiadamy, że istotną rolę spełnią inne miejsca pracy równoległe do rozwoju KGHM – mówił poseł podczas konferencji.

Poprzedni artykułRatownicy KGHM na podium Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim
Następny artykułKGHM wsparł Polkowice w zakupie urządzenia do badania kości