VI Bieg im. Księdza Jerzego Gniatczyka rozpoczął dzień, w którym wspominano wydarzenia sprzed 41 lat. Odbyła się uroczysta msza św, pochód i gala w cechowni ZG „Rudna”. Uroczystości zorganizowała Gmina Polkowice i KGHM Polska Miedź S.A.

Kiedy przed laty milicja brutalnie spacyfikowała strajk górników na kopalni „Rudna”, strajkujący górnicy, chcąc uniknąć ścigających ich milicjantów, schronili się w kościele Św. Barbary. Do zomowców, którzy szykowali się do wejścia do świątyni, wyszedł z krzyżem ks. Jerzy Gniatczyk. Po rozmowach milicjanci odstąpili od zamiaru wtargnięcia do kościoła. Polkowiccy działacze postanowili przed laty, że trzeba uhonorować postawę księdza i co roku organizują bieg dla uczczenia jego pamięci.

– To ważne wydarzenie nie tyko w wymiarze sportowym, ale także w wymiarze pamięci o księdzu Jerzym Gniatczyku – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Oczywiście jest to też wyraz pamięci o wydarzeniach z grudnia 1981 roku, gdzie o wolną i solidarną Polskę jako pierwsi wypowiedzieli się górnicy Zakładów Górniczych „Rudna”. Urodziłem się miesiąc po tych wydarzeniach. Należę więc do pokolenia, które nie było naocznym świadkiem tych wydarzeń. Pokolenie tamtą historię poznaje dzięki swoim rodzinom: dziadkom, rodzicom. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co udało się wtedy zbudować: ogromny fundament wartości wolnej i solidarnej Polski. Na tym fundamencie moje pokolenie może budować nasza rzeczywistość – dodaje.

Bieg wygrał Siergiej Szewczenko, a wśród kobiet triumfowała Alina Boszcuk. Najszybszym polkowiczaninem okazał się Arkadiusz Wach, a polkowiczanką Natalia Koszałko.

Na djęciu znajduje si8ę siedem osób, dwie osoby trzymają puchary, zwycięzcy VI Biegu im. Ksiedza Jerzego Gniatczyka.

Po biegu, w kościele pw. Św. Barbary odbyła się msza, która celebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1981 roku i pod pomnikiem górników.

Uczestnicy uroczystości, w towarzystwie orkiestry górniczej udali się z Rynku do kopalni „Rudna”, gdzie w sali cechowni odbyła się uroczysta gala.

Rozpoczął ją koncert Orkiestry Górniczej i Chóru Górniczego, który został bardzo ciepło przyjęty przez obecnych na sali.

Po koncercie odczytano listy skierowane do górników od najwyższych władz krajowych. List Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytał Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, a list od Premiera Mateusza Morawieckiego szef jego gabinetu, Krzysztof Kubów. Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego. Przemawiał także Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

– Zapewniam, że gmina Polkowice będzie kustoszem tych wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie tamtych dni. Bardzo się cieszę, że tak wspaniale układa się współpraca ze Stowarzyszeniem Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego i że najważniejsze uroczystości mają miejsce właśnie w Polkowicach – mówi burmistrz Polkowic. – Bardzo się cieszę, że wśród Honorowych Obywatelach Miasta znaleźli się przedstawiciele kombatantów wydarzeń z tamtych czasów. Jako burmistrz Polkowic jestem z Was dumny – podkreśla.

Kilkudziesięciu uczestników wydarzeń z grudnia 81’ zostało odznaczonych medalami i odznakami. Kiedy je odbierali, na ich twarzach malowało się wielkie wzruszenie. Uroczystości zamknął panel dyskusyjny, kilku uczestników pacyfikacji wspominało tamte wydarzenia i dzieliło się swoimi wrażeniami.

Poprzedni artykułPomogą każdemu – wystarczy przyjść
Następny artykułPierwsza sesja MRG