Prawie dwieście laptopów zakupywanych przez Gminę Polkowice z przyznanych grantów rządowych, trafi wkrótce do polkowickich rodzin, których przodkowie pracowali w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Pierwsze 15 sztuk komputerowego sprzętu przekazali polkowickim rodzinom burmistrz Łukasz Puźniecki oraz minister Krzysztof Kubów.

189 laptopów oraz dwa tablety za kwotę ponad 474 tys. złotych, trafi do 191 dzieci ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu Gminy Polkowice, których przodkowie to byli pracownicy Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Udało się to osiągnąć dzięki otrzymaniu przez Gminę Polkowice grantów z rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, dotyczącego projektu „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”. Uroczyste przekazanie pierwszych 15 laptopów odbyło się w sali konferencyjnej polkowickiego magistratu.

Bardzo się cieszę, że ten sprzęt trafia do rąk mieszkańców naszej gminy. To bardzo ważne zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie stały przed młodzieżą chociażby w okresie obostrzeń spowodowanych pandemią, kiedy trzeba było korzystać ze zdalnej formy nauczania.

Niech ten sprzęt służy teraz zarówno do nauki, jak i do zabawy, ale już w normalnym trybie nauczania. Niech przynosi jak najlepsze efekty w postaci wzorowych ocen naszych uczniów – życzył podczas uroczystego wręczania laptopów burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

W spotkaniu uczestniczyli także radni Mariusz Zybaczyński i Roman Rozmysłowski, oraz minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera. Polityk zwrócił uwagę, że okres pandemii pokazał, że nie wszyscy mogli korzystać ze zdalnej formy nauczania, bo nie każde dziecko i nie każda rodzina miała w domu komputer, który spełniałby określone wymagania.

My, jako rząd, zareagowaliśmy na to bardzo szybko, stwarzając program wyrównywania szans wśród rodzin popegeerowskich. I to się znakomicie przyjęło. Komputery są przekazywane poszczególnym dzieciom w takich rodzinach, żeby mogły kształcić się i korzystać z edukacji przez internet, ale także po to, aby mogły być na bieżąco z rozwojem naszego kraju, aby nie odstawały od swoich rówieśników i innych rodzin w naszym kraju. I to się udaje – zapewnia minister Krzysztof Kubów.

Z nowych urządzeń zadowoleni byli i rodzice, i dzieci. Dla wielu z nich to pierwszy taki sprzęt wyłącznie na własny użytek.

Nowy komputer to na pewno spore ułatwienie w nauce, bo rzeczywiście był z tym mały problem – zdradza Patryk Chrapko z Trzebcza, jeden z obdarowanych. – Mieliśmy do tej pory jeden komputer, a mam jeszcze trójkę rodzeństwa – wyjaśnia. Czasami nowe laptopy zastąpią dotychczasową naukę i rozrywkę na innych urządzeniach.

Ten sprzęt z pewnością ułatwi mi naukę, bo do tej pory podczas lekcji zdalnych korzystałam głównie ze swojego telefonu. A teraz właśnie przechodzę na nauczanie domowe, więc ten komputer bardzo się przyda – mówi Zosia, której podczas wizyty w Ratuszu towarzyszyła jej młodsza siostra Ola, która również otrzymała nowy laptop. – Bardzo się cieszę, bo tej pory korzystałam z jednego komputera z mamą – wyjawia młodsza z sióstr.

Co istotne, przekazane dziś laptopy trafiają do polkowickich rodzin na stałe. Nie są wypożyczane czy przekazywane jedynie na jakiś czas. Zostają własnością obdarowanych dzieci. – Uśmiechy na twarzach tych dzieci najlepiej pokazują, że robimy coś dobrego i pozytywnego, coś, co przyczyni się do ich rozwoju – podsumowuje minister Kubów.

Oprócz sprzętu komputerowego, część pozyskanych środków przeznaczono na zakup całej gamy akcesoriów: toreb do laptopów, pokrowców do tabletów oraz myszek i słuchawek z mikrofonem.

Poprzedni artykułCieplej w wieżowcu na Miedzianej
Następny artykułPobiegną 10 km w Głogowie. Wciąż są miejsca na Bieg Obrońców Głogowa