W niedzielę 31 lipca odbył się po raz piąty Bieg w godzinę „W” poświęcony Powstaniu warszawskiemu, którego 78 rocznicę Polacy będą obchodzić 1 sierpnia. W Parku Leśnym w Lubinie ponad 200 biegaczy pokonało dystans 6 km, by w przerwach podziwiać widowiska historyczne nawiązujące do czasu Powstania Warszawskiego i ówczesnej Warszawy.

To był niecodzienny bieg, bo zarówno biegacze, jak i inni obecni w Parku Leśnym w Lubinie w niedzielę 31 lipca mogli podziwiać scenki historyczne pokazujące życie w Warszawie w 1944 roku. Obecni byli partyzanci i Niemcy. Można było usłyszeć strzały i zobaczyć jak wyglądały realia w ówczesnej Warszawie.

– Pokonamy trasę 6 km przełajową w parku. Co 2 km będzie przerwa, by obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych. Są dwie z Lubina: Stowarzyszenie Historyczne Rekonstrukcje Lubin i rodzinna. Poza tym jest grup Wiktoria z Polkowic oraz jedna z Głogowa – mówił Tomasz Niwisiewicz pomysłodawca i organizator Biegu w godzinę „W”.

Biegaczy pilotowali rowerzyści z formacji ZG Run przy ZG Rudna.

Tak zachęcamy młodzież, by z nami pobiegała dla zdrowia, ale też by poznała tę historię Polski. Chcemy, by młodzież była z Polską związana , by poczuła patriotyzm i poznała go szerzej niż w szkole – mówił Marcin Chobot z ZG Run.

Poprzedni artykuł„Lubin solidarny z Ukrainą” formacja podsumowała działania
Następny artykułLubin w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego – FOTO