Latem wiele placówek oświatowych przeprowadza mniejsze lub większe remonty. Tak jest też w gminie Polkowice. Oprócz tego, samorząd pracuje nad rozpoczęciem inwestycji w ramach dużych projektów, jak „Dostępna szkoła” oraz „Zwiększenie efektywności energetycznej”.

Mimo, że najmłodsze dzieci w trakcie wakacji nadal uczęszczają do żłobka i przedszkoli, te placówki również przeprowadzają drobne remonty w trakcie lata. To najlepszy moment, bo dzieci jest wówczas zdecydowanie mniej.

W polkowickim żłobku „Krasnal” trwają prace nad wymianą tartanu w przyżłobkowym ogrodzie. Koszt przedsięwzięcia to ponad 600 tys. zł. Nowa nawierzchnia będzie położona na placu zabaw i w amfiteatrze.

Ta dotychczasowa jest już bardzo zniszczona. Cieszymy się bardzo, że dzięki środkom finansowym przekazanym przez Gminę Polkowice możemy zrealizować to zadanie. W związku z powyższym nie będzie można w najbliższym czasie, to jest do połowy września bieżącego roku, korzystać z placu zabaw za Żłobkiem. Jest to taka inwestycja, której nie da się zrealizować w ciągu jednego wakacyjnego miesiąca, dlatego prosimy o wyrozumiałość.” – takie informacje można znaleźć na facebooku żłobka.

Remonty podczas wakacji będą przeprowadzać również polkowickie przedszkola. Przedszkole Miejskie nr 3 ma zaplanowaną wymianę odcinka rur z zimną wodą. Placówka zapłaci za remont ze środków własnych. Szacowany koszt prac to ponad 5,5 tys. zł.

W Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Misia Uszatka planowany jest generalny remont instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz związany z tym remont pomieszczeń sanitarnych, na który gmina Polkowice zabezpieczyła 300 tys. zł.

Natomiast w Przedszkolu Miejskim nr 5 podczas przerwy wakacyjnej odbywa się naprawa uszkodzeń ścian i sufitów w budynku oddziału zamiejscowego w Tarnówku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków w ramach przyznanych szkód górniczych.

W związku z trwającymi pracami nasza placówka przeznaczy 10 tys. zł z własnego budżetu, a gmina dodatkowe 30 tys. zł na pomalowanie ścian w pozostałych pomieszczeniach naszego oddziału zamiejscowego w Tarnówku wraz z wymianą wykładziny w dwóch salach dydaktycznych – mówi Magdalena Bednarek, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 5.

Sporo wakacyjnych remontów zaplanowały polkowickie podstawówki. Choć duże przedsięwzięcia będą realizowane również w trakcie roku szkolnego.

W okresie wakacyjnym planowane są drobne remonty związane z projektem „Dostępna Szkoła – nowe rozwiązania w Gminie Polkowice w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej”, takie jak wyznaczenie miejsca na wózki inwalidzkie oraz inne sprzęty rehabilitacyjne. Mamy na to przeznaczone 1 tys. zł. Będziemy pracować nad zapewnieniem kontrastu barwnego ścian w stosunku do posadzki, za pomocą wymalowania na posadzce pasów o szerokości od 15 do 30 cm. Koszt to 11,5 tys. zł. Natomiast 5 tys. zł wydamy na oznaczenie krawędzi pierwszego i ostatniego stopnia w biegu schodowym. Kolejna rzecz to zapewnienie właściwego kontrastu kolorystycznego między płaszczyzną poziomą a pionową sali rewalidacyjnej oraz w stołówce, świetlicy szkolnej i bibliotece. Koszt to 3,5 tys. zł – poinformowała Barbara Bartoszek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.

Szkoła Podstawowa nr 2 ma duże plany na cały rok 2022. Będzie to wymiana podłogi w hali i sali gimnastycznej za kwotę ponad 80 tys. zł oraz remont dachu za kwotę 50 tys. zł. Oba zadania finansowane są z budżetu gminy Polkowice. W Szkole Podstawowej nr 3 planowany jest remont basenu. Gmina Polkowice przeznaczyła 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej. Oba budynki „trójki” zostaną też objęte modernizacjami w ramach projektu „Dostępna Szkoła”.

W Szkole Podstawowej nr 4 w Polkowicach podczas przerwy wakacyjnej planowane jest malowanie korytarza na drugim piętrze. Na ten cel przeznaczono 42,5 tys. zł – informuje Marta Pawełko, kierownik gospodarczy SP 4.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie szykuje się na dużą inwestycję, jaką będzie termomodernizacja placówki, która jest zaplanowana na lata 2022- 2023. Będzie to przedsięwzięcie w ramach projektu zwiększanie efektywności energetycznej dwóch polkowickich szkół, na który gmina pozyskała fundusze zewnętrzne.

W połączeniu z termomodernizacją, obejmującą cały budynek szkoły, między innymi modernizację systemu grzewczego, modernizację instalacji ciepłej wody, modernizację oświetlenia, wymianę drzwi zewnętrznych, docieplanie łącznika, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, planowany jest również remont łazienek w bloku sportowym, na który gmina Polkowice przeznaczyła kwotę 260 tys. zł. Planowana jest również modernizacja przepompowni przy szkole, koszt w wysokości około 80 tys. zł pokryje gmina Polkowice – informuje Justyna Wojciechowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie.

Autor: Edyta Drzymała

Poprzedni artykułPojadą nad morze
Następny artykułKmicica pieknieje