W piątkowe przedpołudnie tuż przed meczem derbowym na boiskach Akademii Piłkarskiej Zagłębia odbył się turniej o puchar Lili. Impreza wpisała się w ogólnopolską akcję „Zobaczyć Lili” zainicjowaną przez aktora Pawła Burczyka w celu uświadamiania społeczeństwa na temat autyzmu. Ambasadorem działań z myślą o promowaniu informacji o autyzmie są zawodnicy z klubów Zagłębie Lubin S.A. i MKS Zagłębie Lubin.

W piątkowym turnieju wzięło udział 18 dziecięcych drużyn piłkarskich z Dolnego Śląska ale też z Zielonej Góry czy Brzegu Dolnego. Zagłębie Lubin S.A. i jego piłkarze stali się ambasadorami akcji. W ramach wsparcia udostępniono boiska Akademii Piłkarskiej Zagłębia, by pierwszy turniej mógł się odbyć.

Nie musieliśmy zbyt długo rozmawiać z Zagłębiem Lubin, by przyłączyli się do działań i do współpracy. Mamy wspólny cel, który realizujemy za co jako fundacja jesteśmy wdzięczni. Dzięki temu Dolny Śląsk stał się inicjatorem działań. Tutaj będziemy realizować zdjęcia do filmu „Zobaczyć Lili”, który już wkrótce zaczynamy. KGHM i Zagłębie Lubin to idealne towarzystwo do tego tego projektu nie tylko ogólnopolskiego, bo przenosi się tu już na całą Europę – mówił Paweł Masierak, dyrektor projektu „Zobaczyć Lili”.

Pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji jest Paweł Burczyk, znany polski aktor.

– Pomysł „Zobaczyć Lili” powstał z potrzeby serca. To opowieść o naszej córce, obecnie już 20-letniej dziewczynie, która zainspirowała nas do stworzenia filmu fabularnego o tym tytule, „Zobaczyć Lili”. Kiedy ogłosiliśmy to światu, nagle się okazało, że coraz więcej ludzi zaczęło „przyznawać się” do tego, że w ich rodzinie są dzieci w spectrum autyzmu, co jest w ogóle nieprawdopodobne kiedy ciągle ludzie jeszcze się wstydzą tego, że ktoś taki jest w rodzinie. Budżet na film rośnie, bo chcemy zrobić fantastyczny film fabularny w międzynarodowej obsadzie. To będzie coś pomiędzy „Rain Man’em” a „Cudownym chłopcem”, ale bardziej jak „Mikołajek”, czyli familijną fajną opowieść o autyzmie – mówił nam Paweł Burczyk.

W ramach akcji będzie miał miejsce jeszcze jeden turniej i festyn w regionie. 23 lipca w Chocianowie odbędzie się mecz drużyny Lili, a potem zaplanowano koncerty. Dolny Śląsk to pierwsze województwo, w którym ruszają turnieje o puchar Lili. Podobne wydarzenia będą miały miejsce w całej Polsce.

Poprzedni artykułByły odwołania, będą wybory
Następny artykułPodaruj krew