Zjazd na dół kopalni, ostrzelanie przodka, zbieranie rudy miedzi do wagoników, transport na powierzchnię, flotacja, klasyfikacja i załadunek koncentratu dla huty miedzi. Tego doświadczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie podczas warsztatów przeprowadzonych przez przedstawicieli KGHM Zakładu Wzbogacania Rud w Polkowicach.

Były to pierwsze zajęcia z elementami pedagogiki, z cyklu „Dzieci Miedzi” kierowane do szkół, których nazwy są związane z górnictwem, a ta w Jędrzychowie nosi nazwę „Twórców Polskiej Miedzi”. Uczniowie wcielili się w rolę górników i w ten sposób dowiedzieli się, jak wygląda praca górnika w kopalni. Podzieleni na brygady zjeżdżali w specjalnych tunelach na dół kopalni i szli na swoje stanowiska pracy. Potem kolejno odbyło się ostrzelanie przodka i zbieranie rudy miedzi do przygotowanych wagoników, które transportują rudę na powierzchnię do Zakładu Wzbogacania Rud. Kolejne brygady przesiewały przetransportowany urobek, po czym następował proces flotacji, a następnie klasyfikacja i załadunek koncentratu, który trafił do huty miedzi.

Górnikami byli uczniowie z klas I-III i przedszkolaki, a nauczyciele pełnili role sztygarów.

– Najbardziej podobało mi się przejście ciemnym tunelem w kasku z latarką. Szukałem swoich kolegów, którzy zagubili się w korytarzu kopalni. Przez korytarz przechodziły też panie i wszyscy biliśmy im brawa – opowiada pierwszoklasista Bartek z pierwszej brygady.

Warsztaty zakończyły skoki przez skórę z udziałem Lisa Majora, a za prawidłowo wykonane zadania wszyscy dostali medale.

– W cyklu zajęć „Dzieci Miedzi” uczestniczyła grupa dzieci młodszych – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor szkoły. – Kolejne zajęcia, zaplanowane na czerwiec, odbędą się z udziałem klas starszych. Zakłady Wzbogacania Rud pełnią pieczę nad naszą placówką, dlatego też w ramach współpracy chcemy wspólnie realizować inne projekty i przedsięwzięcia – dodaje.

Poprzedni artykułOddaj krew
Następny artykułCzas na wymianę kopciuchów – są dotacje