Nowy wideoendoskop pozwala na szybką, bezbłędną i bezbolesną diagnozę. To jedno z niewielu takich urządzeń w Zagłębiu Miedziowym. To ultranowoczesne urządzenie już służy polkowiczanom.

Videoendoskop laryngologiczny poszerza zakres możliwości diagnostycznych u pacjentów z wadami anatomicznymi nosogardła lub odruchami wymiotnymi, które mogą wywołać tradycyjne badania. jak podkreślają lekarze, badanie to obecnie uznawane jest za złoty standard w diagnostyce chorób górnych dróg oddechowych.

Wysoka skuteczność, precyzyjność i krótki czas przeprowadzania badania to bardzo ważne aspekty fiberoskopii, która pozwala prowadzącemu otolaryngologowi na dokładna obserwację i właściwe podjęcie dalszego leczenia w konkretnych chorobach górnych dróg oddechowych.

Urządzenie to jest bardzo zaawansowane technicznie – zapewnia lek. Andrzej Bińczycki z poradni laryngologicznej Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Służy do badania miejsc, które w klasycznym badaniu laryngologicznym są bardzo trudno dostępne bądź mało widoczne, zwłaszcza w gardle, krtani czy w uchu. Co więcej, spektrum stosowanego tu światła pozwala na szybkie zdiagnozowanie zmian w śluzówce. Z reguły są to zmiany nowotworowe. Ich wcześniejsze wykrycie zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie – dodaje lekarz.

Z urządzenia zadowoleni będą także rodzice małych dzieci, którzy często zgłaszają u swoich pociech przerośnięcie trzeciego migdałka. Wystarczy jedno, bezbolesne i szybkie badanie endoskopowe przestrzeni nosogardła i szybkie skierowanie na zabieg. Taka diagnoza uspokaja rodziców, bo dowiadują się, z czym mają do czynienia i jak tę dolegliwość leczyć. To już kolejny zakup sprzętu medycznego do PCUZ, współfinansowany przez Gminę Polkowice.

Staramy się postępować bardzo odpowiedzialnie w tym trudnym obszarze, jakim jest służba zdrowia. Ta odpowiedzialność to właśnie między innymi inwestowanie w nowoczesny sprzęt, aby pacjent polkowicki był jak najlepiej zaopiekowany. Tym razem jest to nowoczesny sprzęt do poradni laryngologicznej, co wpisuje się w konsekwentną politykę dosprzętowienia polkowickiej przychodni – powiedział burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Nowy wideoendoskop wykonuje endoskopową ocenę gardła i krtani, endoskopię nosa (w tym m. in. sprawdzenie drożności nosa i nawrót infekcji w obrębie zatok) oraz nasofiberoskopia (endoskopowa ocena nosa oraz nosowej części gardła).

Cały czas kontynuujemy strategię wymiany sprzętu na nowoczesny. To właśnie odpowiednio wykwalifikowany personel i nowoczesny sprzęt decydują o właściwym leczeniu pacjentów. Modernizacja poradni laryngologicznej kosztowała około 160 tysięcy złotych, z czego wideoendoskop około 130 tysięcy. To nie koniec inwestycji medycznych. W planach mamy kolejne wymiany sprzętu medycznego na coraz nowocześniejszy. Do końca tego roku powinniśmy zakończyć ten proces – informuje Paweł Gambal, prezes PCUZ.

Najnowszy nabytek polkowickiej przychodni cechuje się znakomitymi parametrami i ma szeroki wachlarz zastosowań. Wystarczy powiedzieć, że przekazuje obraz w rozdzielczości HD,posiada najmniejszą na rynku sondę endoskopową (śr. 3 mm), światło LED oraz możliwość archiwizowania zdjęć i filmów.

Dzięki temu urządzeniu możemy zaoferować naszym mieszkańcom najwyższą jakość badań laryngologicznych i możliwość bardzo szybkiej diagnozy. To bardzo ważne w kontekście dalszego leczenia – uważa Sławomir Tarnowski, radny Rady Miejskiej w Polkowicach, współautor projektu zakupu wideoendoskopu dla polkowickiej przychodni.

Poprzedni artykułRektor zasłużony dla CBJ
Następny artykułSadzili las