Nie ma przyszłości bez miedzi i bez KGHM, czyli technologie świata i ich rozwój, robotyka, automatyka, transformacja energetyczna i sztuczna inteligencja – to tematy podejmowane podczas piątkowej konferencji Masters&Robots Industry Edition w Polkowicach. Organizatorem tego niecodziennego spotkania była KGHM Polska Miedź S.A.

Odsłona konferencji Masters&Robots Industry Edition w Polkowicach miała miejsce w związku z 60-leciem KGHM Polska Miedź S.A. Do Zagłębia Miedziowego zjechały światowe sławy związane z energetyką. Robotyką, transformacją i sztuczną inteligencją.

– Miedź i półprzewodniki to dwa najważniejsze elementy w rozwoju technologii i musimy je absolutnie mieć więc tutaj KGHM be z pracy na pewno nie będzie. Przyszłość będzie niosła dużo więcej technologii więc również dużo większe zapotrzebowanie na miedź. Dziś jeden z największych światowych ekspertów w temacie energetyki odnawialnej Ramez Naam będzie dokładnie opowiadał o odnawialnych źródłach energii, czyli jak wygląda dziś świat jeżeli chodzi o procent energetyki odnawialnej i jak to się będzie działo w ciągu najbliższych kilku lat. Fotowoltaika i małą energetyka jądrowa to ewidentnie te kierunki, które obiera świat – mówiła Jowita Michalska, szefowa Digital University i ambasador amerykańskiego Singularity University w Polsce, a zarazem organizatorka tych konferencji w naszym kraju.

Jest to pierwsza tego rodzaju konferencja w historii regionu i unikatowa szansa na promocję Zagłębia Miedziowego. Dzięki Masters&Robots znane osobistości ze świata nauki i biznesu mogły poznać nasz region, zwiedzić kopalnię i pojąć, jak wielkie znaczenie dla rozwoju Polski i Europy ma Zagłębie Miedziowe i KGHM.

Wśród zaproszonych gości znalazł się , m.in. Ramez Naam – ekspert z zakresu transformacji energetyczne. Jego prace publikowane były w „New York Times”, „Wall Street Journal” czy „The Economist”. Inne głośne nazwisko to David Hanson, określany często mianem współczesnego geniusza robotyki, twórca humanoidalnego robota Sophia.
Spotkanie odbywa się hybrydowo. Przygotowano się na ugoszczenie 200 osób uczestniczących stacjonarnie i setki w formie online.

Poprzedni artykułMedale dla małżonków
Następny artykułPo kielichu na trudność – Memoriał Iwony Buczek – FOTO