W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych realizowany jest program „STOP pneumokokom”. To akcja szczepień mieszkańców powyżej 60. roku w trosce o ich zdrowie i życie.

Harmonijny rozwój gminy w każdym z obszarów jej działalności musi iść w parze ze stałym poszerzaniem oferty zdrowotnej, kierowanej zwłaszcza do najstarszych mieszkańców. Stąd stale wzrastająca liczba programów zdrowotnych realizowanych przez spółki gminne, głównie przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Streptococcus pneumoniare to pneumokok, który jest najczęstszą przyczyną zachorowalności i umieralności na świecie.

Pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Bakterie mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę. Zdarza się, że dochodzi też do zajęcia narządów wewnętrznych, tak zwanej inwazyjnej choroby pneumokowej, ale są to rzadkie przypadki. Niemniej jednak istotne jest zapobieganie tego typu sytuacjom. Najskuteczniejszą profilaktyką są szczepienia ochronne – mówi lek. Mariusz Piskórz, dyrektor ds.medycznych PCUZ.

Profilaktyka zakażeń pneumokokowych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom dla mieszkańców gminy Polkowice od 60. roku życia – to akcja bezpłatnych szczepień dla polkowiczan, którzy chcą się chronić przed groźną bakterią.

Wystarczy zadzwonić i umówić się na szczepienie. Jest ono bezpłatne – dodaje Ewelina Armata, z działu marketingu, w którym prowadzony jest punkt informacyjny. 

Chętni, którzy nie są przekonani, co do słuszności szczepień przeciwko pneumokokom, mogą przyjść i porozmawiać na temat szczepień w gabinecie G1. Rejestracja codziennie w dni robocze w godzinach 10-12 pod numerem telefonu 76/7460807. Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

Autor: PCUZ

Poprzedni artykułPolkowiczanie uczcili beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Następny artykułŚwiatowy Dzień Bez Samochodu