Ponad 27 km Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba otrzymało od samorządu Polkowic nowe oznaczenie. Trasa, biegnąca przez teren gminy, jest teraz bezpieczniejsza i bardziej atrakcyjna dla pielgrzymów. W mieście pojawiły się także nowe tablice informacyjne, a w Ratuszu pieczęć do paszportów pielgrzyma oraz metalowe znaczki. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie zrewitalizowanego szlaku.

 

Gminny odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba biegnie od Żukowa, przez Komorniki, Trzebcz, Polkowice, Sobin i Nową Wieś Lubińską. Cała trasa oznaczona jest dwunastoma granitowymi słupkami z kierunkiem marszu, liczbą kilometrów do Santiago de Compostela, oraz ceramiczną muszlą, wykonaną przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach.Na polkowickim Rynku oraz przy plebanii parafii Matki Bożej Królowej Polski pojawiły się nowe tablice z mapą szlaku oraz najważniejszymi informacjami na temat Dróg św. Jakuba.

– Odświeżamy te informacje na trasie i kierujemy je zarówno do mieszkańców naszej gminy, aby wiedzieli więcej na temat tego słynnego w całej Europie szlaku pielgrzymkowego, jak również do pielgrzymów z całego świata, którzy co roku liczniej wędrują Dolnośląską Drogą św. Jakuba. Pokazujemy im przez to, że jesteśmy gminą gościnną, że będą tutaj pod dobrą opieką i przyjaźnie przyjęci – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic.

Odnowiona i poprawiona trasa jest teraz bezpieczniejsza dla pielgrzymów i bardzo urozmaicona. Każdy, kto ją pokona czy to pieszo, czy np. na rowerze, może liczyć na znaczek potwierdzający odbycie takiej pielgrzymki. W siedzibie polkowickiego magistratu dostępne są specjalne metalowe znaczki z symbolem muszli św. Jakuba oraz charakterystycznymi elementami Polkowic.
Jedną z osób, która jako pierwsza przebyła trasę gminnego odcinaka Drogi św. Jakuba był Burmistrz Polkowic.

– Przemierzyłem nasz gminny odcinek rowerem. To naprawdę bardzo urokliwa trasa z finałem w Nowej Wsi Lubińskiej. Polecam wszystkim – zachęca Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Swoje doświadczenia z pielgrzymowaniem jakubowym, ale do samego Santiago de Compostela, ma Wojciech Marciniak, zastępca burmistrza Polkowic.

– To wielkie przeżycie zarówno duchowe, jak i turystyczne. A międzynarodowa Msza św. w katedrze w Santiago to wydarzenie podczas którego łzy cisną się do oczu. Kiedyś zamierzam pójść do grobu św. Jakuba tak jak należy, to znaczy od drzwi własnego domu, aż do katedry w Santiago de Compostela – mówi Wojciech Marciniak, zastępca burmistrza Polkowic .

Poprzedni artykułMaltański Legion remontuje mieszkanie dla dzieci – FOTO
Następny artykułSzczepionkowy bus w Polkowicach