Od 7 czerwca można zarejestrować dzieci na szczepienie przeciwko COVID-19. Nastolatek, aby otrzymać szczepionkę musi mieć ukończone 12 lat.

 

Można już  zarejestrować dziecko w wieku 12-15 lat na szczepienie przeciwko Cowid-19. Zabiegi odbywać się będą w Punkcie Szczepień Powszechnych w Szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach.

–  Dzieci rzadko chorują na COVID-19, ale to nie oznacza, że nie mogą złapać wirusa i przekazać go innym osobom. Nie wystarczy więc, by zaszczepiły się osoby dorosłe. Jeśli chcemy powrotu do  normalności, musimy podejść do tematu szczepień kompleksowo. To nam wyjdzie na zdrowie – mówi Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka PCUZ,  koordynująca Punkt Szczepień Powszechnych w Polkowicach.

Europejska Agencja Leków zezwoliła na podanie  szczepionki dzieciom powyżej 12. roku życia. Rejestracja na szczepienia tej grupy wiekowej rusza 7 czerwca. Więcej informacj na temat szczepienia dzieci na stronie http://polkowiceszczepia.eu/. Znajdują się tam także specjalne formularze dla dzieci, które przed szczepieniem wypełniają ich rodzice lub opiekunowie prawni.

Nie ma obecnie skuteczniejszej metody w walce z koronawirusem. Dzieci, które zachorowały na COVID-19 zmagają się z chorobą, którą lekarze nazywają PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19.

– Dzieci dostają gorączki, są osłabione, bardzo często występują bóle brzucha i gorączka. Objawów nie należy bagatelizować, a tym bardziej liczyć na to, że choroba ominie nasze dziecko. Ryzyko należy minimalizować, a metodą na to są szczepienia. Dzieci będziemy szczepić preparatem Pfizer – mówi Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka PCUZ.  – Szczepienie uchroni dziecko przed chorobą. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym szczepieniu mogą pojawić się tzw. objawy niepożądane. Występują one także wśród dorosłych i są normalną reakcją organizmu na podany preparat – dodaje pielęgniarka.

Szczepionkę mogą przyjąć dzieci, które ukończyły 12. rok życia.

– Oznacza to, że jeśli dziecko urodziło się w październiku, nie może jeszcze przyjąć szczepionki. Musi mieć ukończone 12 lat – tłumaczy Marzena Czarzasta-Omińska.

Szczepienie poprzedza szczegółowy wywiad lekarski. Jeśli rodzice będą mieli wątpliwości i pytania związane z zabiegiem, będą o tym mogli porozmawiać z lekarzem kwalifikującym.

Poprzedni artykuł„Sąsiedzi Żelaznego Mostu” maszerować będą z popularnymi kijkami
Następny artykułWymiana kopciuchów. Spotkanie z ekspertem