Lubińska Państwowa Straż Pożarna przy okazji uroczystości z okazji swojego święta oficjalnie już do taboru pojazdów włączyła dwa nowe pojazdy. To wóz drabina z wysięgiem do 40 metrów i koszem o udźwigu 500 kg oraz  samochód kwatermistrzowski. Poza tym jednostka wzbogaciła się o nowy skokochron. 

 

Jak podkreślał Eryk Górski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, nowy sprzęt to ważne wydarzenie dla jednostki.

– Otrzymujemy nową drabinę ratownicza z wysięgiem 40 metrów . Jest to nowy nabytek, który zastąpi nam użytkowaną od 20 lat drabinę. Ta która była, jest nadal sprawna i będzie przekazana innej jednostce, która będzie ją wykorzystywała do celów ratowniczych.  Kolejny zakup to samochód kwatermistrzowski, który służy nam w tym czasie pandemii do przewozu środków dezynfekujących i ochrony. Jest to dla nas ważny samochód z uwagi na to, że prowadzimy szereg działań związanych z zabezpieczeniem społeczeństwa. Zakupiliśmy też skokochron, który służy do ratowania osób będących w zagrożeniu skokiem z wysokości. To jest niezbędne z uwagi na to, ze niejednokrotnie nasza drabina nie ma możliwości dojazdu do danego obiektu z uwagi na uwarunkowania terenowe. To może umożliwić bezpieczny skok danej osoby na ziemie – informuje brygadier Eryk Górski.

– Drabina posiada kosz o udźwigu 500 kilo, który pozwala w bezpośredni sposób zabrać osoby z wyższej kondygnacji. Posiada też działko wodne, z którego bezpośrednio podawać wodę na miejsce pożaru, ma też cały osprzęt elektryczny, oświetlenie, możemy przy pomocy urządzeń zasilanych elektrycznie pracować na wysokościach. Ta drabina jest potrzebna ze względu na budynki wysokie. Miasta, gdzie nie ma takiej zabudowy mają drabiny o mniejszych wysokościach. Wsparcie przyszło z Unii Europejskiej z programu do zakupu sprzętu dla Państwowych Straży Pożarnych i Ochotniczych Straży Pożarnej. Zakupu bezpośrednio dokonał Komendant Główny. Za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej w Toruniu był organizowany przetarg, w wyniku którego zakupiono 25 drabin dla jednostek na całym terenie kraju – dodaje komendant.  

 

Poprzedni artykułUrodziny CEP i Dzień Dziecka, czyli wiele atrakcji dla dzieci
Następny artykułCztery orkiestry, cztery miasta, cztery dni świętowania – FOTO