Sześć firm z branży motoryzacyjnej z Lubina podpisało 28 kwietnia list intencyjny z Zespołem Szkół nr 1 dotyczący współpracy przy kształceniu uczniów w klasie wielozawodowej branży motoryzacyjnej szkoły branżowej, która uruchomiona będzie w roku szkolnym 2021/22. W ten sposób młodzież w placówce szkolnej będzie uczyła się przedmiotów ogólnokształcących, a wszelkie praktyki odbędzie w warsztatach firm motoryzacyjnych.

 

RE-WO Auto-Sewris, Toyota Dobrygowski, Dealer Hyundai DEX-POL, KIA Gam, Mazda Wróbel i Mercedes BENZ Grupa Wróbel – to dealerzy, któzy 28 kwietnia w ZS 1 w Lubinie podpisali listy intencyjne przewidujące współpracę w kształceniu młodzieży w klasie wielozawodowej branży motoryzacyjnej szkoły branżowej I stopnia. Innowacyjny pomysł pojawił się z konieczności, gdyż jak mówi Dariusz Tomaszewski, dyrektor ZS 1 wciąż są poważne braki w kadrze uczącej przedmiotów zawodowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu młodzież będzie mogła uczyć się pod okiem osób, które są ściśle i na co dzień związane z daną profesją.

– Nasza firma co roku będzie przyjmować 4 uczniów. Ten proces będzie trwał około 5 lat. Przez ten okres przewinie się przez naszą firmę ok. 20 osób. Chcemy podejść do tego ostrożnie. Chcemy należycie zająć się każdą z tych osób, aby móc wdrożyć jej nasze zasady funkcjonowania, działania i rozwoju osobistego. Cel tego działania to szkolenie młodych ludzi, aby odnaleźli się w zawodzie mechanika, bo jest nisza w tej branży na rynki i widzimy to. Musimy coś z tym zrobić właśnie dzisiaj – mówił Grzegorz Dobrygowski, członek zarządu Toyota Dobrygowski.

– Zdecydowaliśmy się na wzięcie udziału w tym projekcie, ponieważ uznaliśmy to za ciekawą inicjatywę. Podejrzewamy, że motywy wszystkich dealerów są w tej kwestii podobne – chodzi o wykształcenie przyszłej kadry pracowniczej. Lubin jest małym i wrażliwym rynkiem. Jesteśmy jednym z mniejszych miast w Polsce, a stacji dealerskich, różnych marek jest w naszym mieście całkiem sporo. Szkoła zaprezentowała ciekawy pomysł na stworzenie klasy motoryzacyjnej. Patrzymy na to pod kątem obopólnych korzyści. Wspieramy szkołę w kształceniu technicznym, a jednocześnie szkolimy potencjalnego pracownika. Myślę, że każdy uczestnik dzisiejszego spotkania może potwierdzić, jak trudno dzisiaj o wykwalifikowanego pracownika. Biorąc udział w tym przedsięwzięciu, niejako stworzymy sami to doświadczenie u młodych ludzi. Jednocześnie możemy udowodnić, że kopalnia nie jest jedynym, możliwym miejscem pracy, a powiedzmy sobie szczerze, więcej młodych osób interesuje się motoryzacją niż wydobyciem miedzi – mówił Artur Pedryc, reprezentujący firmę Mazda Grupa Wróbel.

W nowej klasie młodzież będzie kształciła się w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, blacharz, elektromechanik pojazdów samochodowych w tym samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym oraz sprzedawca z ukierunkowaniem na sprzedaż aut.

Poprzedni artykułKGHM nagrodził najlepszych uczniów
Następny artykułKGHM z myślą o całych rodzinach, czyli projekty społeczne