Absolwenci szkół podstawowych, a jest ich w Lubinie 630, lada chwila będą musieli podjąć decyzję, do której szkoły zgłosić chęć dalszej nauki. Proces rekrutacji zaczyna się 17 maja. Najpierw młodzież będzie zgłaszać się online przez platformę Vulcan. Po egzaminach i odebraniu świadectw nadejdzie czas na dostarczenie papierowych dokumentów i badania lekarskie.

Od 17 maja zalogują się na Vulcanie, wyślą wnioski online. Potem czekają ich egzaminy ósmoklasistów. Nadejdzie czas na zaniesienie dokumentów, świadectw i wyników egzaminów. Listy kandydatów zakwalifikowanych pojawią się w sierpniu. Badania lekarskie i klamka zapadnie. Tak zakończy się proces rekrutacji i młodzież będzie wiedziała, gdzie zacznie naukę na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Decyzja dla wielu młodych ludzi będzie trudna. W Lubinie duża część chłopców zwykle stara się o naukę w szkołach związanych z przemysłem miedziowym.

– W naszej szkole są to zawody górnicze, elektryczne zarówno ,w technikum, jak i szkole branżowej, a dodatkowo w szkole branżowej jest jeszcze zawód kierowcy mechanika i zawód tzw. przeróbkarza, który jest wraz z zawodami elektrycznymi, górniczymi pod patronatem firmy KGHM Polska Miedz S.A – informuje Lucyna Kubis, dyrektor ZS MCKK w Lubinie.

– Dzięki temu, że naszym organem prowadzącym jest spółka prowadząca szkolenia, czyli Miedziowe Centrum Szkolenia Kadr, współpracując tworzymy tzw. poligon szkoleniowy, na którym uczniowie realizują zajęcia warsztatowe na maszynach górniczych. W zeszłym roku tworzyliśmy przystosowaną do egzaminów zawodowych pracownię elektryczną. Udało się to dzięki zarówno współpracy z KGHM, jak i z firma Tauron z Legnicy. Z związku z czym, to zaplecze jest na bardzo wysokim poziomie i co najważniejsze dla mnie, jako dyrektora szkoły, rokrocznie poszerzamy i udoskonalamy to zaplecze. Nasza szkoła ma też płatne staże i praktyki zawodowe wakacyjne to znaczy, że uczniowie naszej szkoły mogą oprócz tego, co muszą zrobić zgodnie z procesem edukacyjnym, mogą korzystać ze staży w ramach projektu unijnego. Są to staże wakacyjne, dobrowolne, ale pozwalają budować dużo szerzej doświadczenie. Dają też młodym ludziom dużą satysfakcję, bo są odpłatne – dodaje Lucyna Kubis.

Poprzedni artykułSprzątanie terenów zielonych Ustronia IV – FOTO
Następny artykułCzy lubińscy policjanci lubią pączki?