Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Takie wyróżnienie przyznawane jest na pięć lat.

– Przyznany po raz trzeci certyfikat jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, systematycznej pracy – mówi Barbara Bartoszek, dyrektor SP nr 1. – Posiadanie certyfikatu sprzyja rozwojowi szkoły i motywuje do pracy.

Jednym z działań w ramach promowania zdrowego stylu życia jest „Świadomy obywatel”, z powodzeniem realizowany w szkole od wielu lat. Jego głównym celem jest poprawa stylu życia uczniów poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. To, między innymi, takie projekty, jak: „5 x dziennie owoce i warzywa” czy „Zdrowy styl życia”, w tym było np. tworzenie piramidy żywieniowej czy robienie sałatek warzywnych i owocowych. Ciekawa była też degustacja zdrowego pieczywa, zorganizowana przez uczniów i rodziców klasy II a, przy współpracy Rady Rodziców. W tym roku szkolnym trzecioklasiści biorą udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” – nauczyli się świadomie unikać cukru i sięgać po zdrowe przekąski. To zaledwie część wydarzeń szkolnych związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. Korzystają na tym wszyscy, co jest najważniejsze, a certyfikat jest zwieńczeniem ich starań.

Warto dodać, że przyznanie certyfikatu automatycznie włącza SP nr 1 do europejskiego programu „Szkoły dla zdrowia w Europie”.