Niedawno wiedzą zdobytą na kursach w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr chwalili się przeróbkarze. Teraz przyszła pora na sprawdzenie kwalifikacji górników. Ponad 50 osób przystępuje do egzaminu na poligonie szkoleniowym MCKK w Lubinie. Wyniki znane będą w marcu. Prace ocenia Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna we Wrocławiu.

27 stycznia rozpoczęła się trzydniowa sesja egzaminacyjna dla górników w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. W  wyrobisku szkoleniowym na poligonie MCKK swoją wiedzę praktyczną sprawdza ponad 50 osób, większość związana z  KGHM Polska Miedź S.A.

Kurs podnoszenia kwalifikacji górniczych MG-11 trwał miesiąc  Był bardzo intensywny. Odbywał się online ze względu na obostrzenia. Mamy za sobą już część pisemną, teraz jest praktyczna. W kopalni pracuję 6 lat. Jestem na G – 25. Na kursie poznaliśmy głównie technikę drążenia szybów, budowy wyrobisk. Troszkę się stresują, ale powinno być pozytywnie. Przyda mi się to w pracy na co dzień, gdyż to podstawowe umiejętności – stawianie obudowy – mówił Marek Ropella, pracujący na co dzień w ZG Rudna. 

Egzaminy w MCKK prowadzone są od 2012 roku.

Robimy egzaminy dwa razy w roku. Mamy duże doświadczenie, choć w tym roku są inne wymagania w związku z pandemią. Zachowaliśmy wszystkie zasady bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym. Latem, w czerwcu pierwsze egzaminy będą już zdawane nie na papierze, ale w sieci. To kolejna rewolucja w egzaminach zawodowych. Dziś do egzaminu praktycznego w wyrobisku szkoleniowym na naszym poligonie przystępują ci, którzy mają przynajmniej dwa lata doświadczenia pod ziemią. Są też ci, którzy zdobywali zawód w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.  W tej sesji uczestniczą tylko dorośli. Uczniowie szkół będą mieli egzamin w czerwcu. Przed nami jeszcze kilka egzaminów praktycznych. Elektrycy będą wykonywali prace w laboratorium elektrycznym. Przeróbkarze i technik górnik będą mieli zadanie projektowe, które będą, jako zadanie praktyczne, wykonywali na papierze – mówi Monika gazda wiceprezes MCKK w Lubinie.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu wyniki egzaminów zawodowych zimowej sesji poda pod koniec marca. 

Poprzedni artykułUrząd Pracy wspiera pracodawców
Następny artykułPolitechnika i KGHM CUPRUM ramię w ramię