Jest nowa odsłona pomocy publicznej, czyli tarcza antykryzysowa z myślą o kolejnych przedsiębiorcach. Branża handlowa, turystyczna, filmowa, gastronomiczna i wiele innych – to te, w których przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotację nawet do 5000 złotych. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie już przyjmuje wnioski, ale tylko drogą elektroniczną. Po otrzymaniu dotacji ustawa upoważnia pracowników Urzędu do przeprowadzenia kontroli.

Ustawa z 19 grudnia 2020 przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców z blisko 40 branż. O jednorazową dotację w kwocie nawet 5000 zł mogą starać się firmy wpisane w PKD z taką działalnością, jak m.in. sprzedaż detaliczna odzieży sklepów wyspecjalizowanych, obuwia i wyrobów skórzanych wyspecjalizowanych, sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, odzieży, obuwia na straganach i targowiskach, ruchome placówki w zakresie działalności gastronomicznej, transport lądowy i pasażerski, działalność związana z produkcją, dystrybucją filmów, dźwięków, nagrań wideo, programów telewizyjnych, działalność fotograficzna, związana z muzeami, koncertami, fizjoterapią, paramedycyną, obiektami sportowymi i wiele innych. Szczegółowo listę można poznać na stronie Powiatowego Urzędu Pracy.

– Ustawa obowiązuje od 19 grudnia. Daje ona prawo podmiotom z około 40 branż do nowej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Pomoc ta będzie polegała na udzieleniu dotacji firmom, które będą objęte daną branżą na dzień 30 września 2020. Branże są wymienione w ustawie i umieściliśmy je na naszej stronie. Ogłosiliśmy już nabór wniosków. Warunkiem otrzymania dotacji jest wykazanie spadku przychodów – mówi Wioletta Jagielska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie.

Spadek przychodów trzeba wykazać porównując ze sobą albo październik 2019 z październikiem 2020 lub też analogicznie wyliczyć to z miesięcy listopadowych. Spadek musi osiągnąć minimum 40%.

Dotację dla mikroprzedsiębiorców lub małych firm można łączyć z innymi formami wsparcia publicznego. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej dofinansowań ze środków publicznych na pokrycie tych samych kosztów.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie muszą liczyć się z możliwością kontroli ze strony Urzędu Pracy. Wypłata środków nastąpi tuż po tym, gdy Urząd otrzyma pieniądze od Ministerstwa. 

Poprzedni artykułKoncert Wolnych Ludzi, czyli wigilijne wsparcie – FOTO
Następny artykułKolejne zupy dla medyków z oddziałów covidowych kupione