Od września spółka KGHM ZANAM budowała elektrownię fotowoltaiczną o mocy 3 Mwp. Obiekt jest już w fazie rozruchu. Docelowo da zakładowi połowę energii niezbędnej w produkcji. Inwestycja wpisuje się w strategię proekologiczną spółki KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowy potentat chce w 2030 roku pozyskiwać połowę niezbędnej energii z własnych źródeł, w tym z odnawialnych. Nowa farma jest pierwszą w Polsce wybudowaną w technologii 4.0.

Elektrownia fotowoltaiczna wybudowana w KGHM ZANAM w Legnicy zaspokoi połowę zapotrzebowania na energię elektryczną tego zakładu. To element realizacji strategii KGHM zmierzającej do zwiększenia samowystarczalności energetycznej i wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

– Zgodnie z naszą strategią do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię chcemy pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE. W branży górniczo-hutniczej to wyjątkowo ambitny cel. Nie tracimy czasu i rozwijamy projekty fotowoltaiczne. Ekologiczne megawaty elektrowni KGHM ZANAM już płyną – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM to pierwsza w Polsce w pełni zinformatyzowana i zautomatyzowana elektrownia funkcjonująca w technologii 4.0. Obiekt wyposażony jest w wirtualną dyspozytornię (Control Room) oraz nowoczesny System Monitoringu Wysokiej Rozdzielczości, który umożliwia precyzyjną i pełną diagnostykę stanu technicznego przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

To pierwsza taka elektrownia w Polsce. Innowacyjna, ekologiczna i efektywna. Wybudowaliśmy ją zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej. To wkład w realizację polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej w KGHM i realne źródło energii dla naszego zakładu w Legnicy – powiedział Bernard Cichocki, Prezes KGHM ZANAM.

Poprzedni artykułLubin w iluminacjach od niedzieli
Następny artykułBarbórka 2020- kwiaty pod pomnikiem – FOTO