13.7 C
Lubin
czwartek, 13 czerwca 2024 21:39:02
Strona główna ! Promowane Są jeszcze testy w kierunku wykrywania raka jelita grubego

Są jeszcze testy w kierunku wykrywania raka jelita grubego

734
0

Ponad 90 osób skorzystało z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Polkowiczanie jako pierwsi w Zagłębiu Miedziowym mają dostęp do specjalnych testów, dzięki współpracy samorządu z województwem dolnośląskim. Badania wciąż trwają, chętni mogą się zgłaszać do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Zainteresowanie badaniami przesiewowymi jest bardzo duże. – Otrzymaliśmy kolejne pięćdziesiąt testów, prosimy o zgłaszanie się chętnych do przychodni – zachęca Grażyna Czaja, zastępca kierownika laboratorium w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Pacjent przychodzi do nas, dostaje fiolkę i wypełnia specjalną ankietę. Następnie przynosi próbkę z pobranym materiałem, a my wysyłamy ją do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu – wyjaśnia.

Badanie pozwala na wstępną diagnozę bez konieczności wykonywania kolonoskopii. Wyniki testów znane są w ciągu siedmiu dni. Jeśli budzą one wątpliwości lekarzy, wówczas pacjenci są wzywani bezzwłocznie do wrocławskiej kliniki.

– Badanie na zawartość krwi utajonej w kale to ogólnie przyjęte postępowanie w diagnostyce wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego, nieinwazyjne narzędzie w badaniach przesiewowych – wyjaśnia diagnosta laboratoryjny. – Pozwala ono wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. Dodatni wynik nie musi oznaczać raka. Jest uzyskiwany także w przypadku innych przyczyn krwawień do jelita: hemoroidy, wrzody żołądka, polipy jelita grubego, zapalenia jelit, uchyłki jelita grubego, itp. Zawsze jednak dodatni wynik testu należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce, jest też wskazaniem do wykonania kolonoskopii – dodaje.

Lekarze szacują, że tylko na Dolnym Śląsku w tym roku około 1800 osób zachoruje na raka jelita grubego.

– Stawiamy przede wszystkim na profilaktykę chorób nowotworowych. Badania są bezpłatne, a wyniki analizowane przez zespół specjalistów w klinice onkologicznej – mówi Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Polkowiczanie jako pierwsi w Zagłębiu Miedziowym mają dostęp do testów przesiewowych. Przypomnijmy, że stosowne porozumienie z władzami województwa w tej sprawie podpisał burmistrz Polkowic.

– W tych trudnych, pandemicznych czasach profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna – podkreśla burmistrz Łukasz Puźniecki. – Zależy mi na tym, aby polkowiczanie mieli zapewniony dostęp do specjalistów i najlepszych klinik.

Badanie jest dla osób od 50. do 65. roku życia z terenu Dolnego Śląska. Należy zgłosić się do laboratorium w Polkowickim Centrum Usług Zdrowia, tel. 76 746 08 39. Materiał przyjmowany jest w poniedziałki i wtorki od godz. 6.30 do 18, w środy od godz. 6.30 do 10.

Poprzedni artykułKolejna sygnalizacja uszkodzona. Nocny wypadek na Ścinawskiej
Następny artykułŚwiatowy Dzień Drzewa w Polkowicach
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com