Przestępcy są coraz bezczelniejsi. Nie przebierają w środkach. Na wnuczka, na listonosza, na lekarza – przykłady można mnożyć. Metodą na policjanta odebrali starzej kobiecie 50 tys. zł!

83 – letnia mieszkanka Lubina, odebrała telefon od „fałszywego policjanta”. Rozmówca tak zmanipulował swoją ofiarę, że wyciągnął od starszej kobiety informacje o stanie jej majątku. Zgodnie z zaleceniami oszusta, seniorka miała przygotować pieniądze, które następnie miały zostać przeliczone przez policjanta „po cywilnemu” i spryskane specjalnym płynem, aby w przypadku kradzieży tej gotówki i zatrzymaniu sprawcy, prokurator wiedział, jaką kwotę ma zwrócić pokrzywdzonej. Kobieta była przekonana, że jej pieniądze są w niebezpieczeństwie. Niestety było to oszustwo. Mężczyzna, który pojawił się w mieszkaniu 83 – latki, zabrał reklamówkę w której było ponad 53 tysiące złotych i uciekł. Policjanci apelują do osób starszych o ogromną czujność.

Taka sytuacja wydarzyła się w miniony piątek. Na telefon stacjonarny mieszkanki Lubina zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie prowadzonej rozmowy z pokrzywdzoną, oszust ustalił, że kobieta ma w mieszkaniu gotówkę o łącznej wartości ponad 53 tysiące złotych. Poinformował 83 – latkę, że do jej mieszkania przyjdzie policjant ubrany „po cywilnemu”, celem spryskania tych pieniędzy specjalnym płynem oraz dokładnego ich przeliczenia. Wmówił starszej kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone. Dzięki tym czynnościom w przypadku kradzieży, prokurator będzie wiedział, że gotówka należy do seniorki i jaką kwotę będzie musiał zwrócić właścicielce.

Niestety starsza pani uwierzyła w historię opowiadaną przez fałszywego policjanta i spakowała pieniądze do reklamówki. Kiedy do jej mieszkania przyszedł mężczyzna podający się za funkcjonariusza, seniorka zaczęła wykładać gotówkę na ławę, celem jej przeliczenia i spryskania. Przestępca wyrwał kobiecie reklamówkę, a następnie włożył do niej wyłożoną część pieniędzy i uciekł, zabierając ze sobą całą gotówkę.

Zrozpaczona 83 – latka zgłosiła sprawę policjantom. Podobne zgłoszenia od mieszkańców Lubina przyjmują lubińscy policjanci. Zgłaszający informują o telefonach od rzekomych funkcjonariuszy i próbach wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Dzwoniący do seniorów oszuści informują m.in. o podrobionych dowodach osobistych seniorów, działających grupach przestępczych, a także opowiadają o prowadzonych przez siebie czynnościach procesowych. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom informacyjnym prowadzonym przez funkcjonariuszy, wielu osobom udaje się uniknąć tego przykrego zdarzenia i nie przekazują swoich oszczędności bezdusznym przestępcom.

Aby zobrazować jak działają oszuści i zminimalizować ilość takich zdarzeń, gdzie ofiarami są osoby starsze, lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjno–informacyjny, który powstał na podstawie prawdziwej historii. Warto go obejrzeć, aby nie dać się nabrać i zmanipulować, a co najważniejsze, aby nie stracić oszczędności.

 

PAMIĘTAJMY:

– prawdziwi policjanci NIGDY nie przyjmują gotówki!

– prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź innych wartościowych przedmiotów, aby złapać przestępców!

– prawdziwi policjanci NIGDY nie przekazują telefonicznie informacji o prowadzonych przez siebie czynnościach.

 

Poprzedni artykułLider samorządowych inwestycji
Następny artykułPunkt wymazowy przy Bema wciąż nie działa