Polkowice w 7. edycji ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto otrzymały nagrodę w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców, m. in za wdrażanie elektromobilności. Dodatkowo wręczone zostało także wyróżnienie ministra klimatu za rozwój transportu niskoemisyjnego.

Konkurs Eco-Miasto odbywał się w ramach Międzynarodowej Konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”. W tym roku przystąpiło do niego 60 samorządów z całej Polski. Wyróżniono sześć, w tym Polkowice, w kategorii „Mobilność Zrównoważona”. W uzasadnieniu tej decyzji kapituła konkursu podkreśliła m. in. kompleksowe podejście władz samorządowych Polkowic do zagadnienia elektromobilności  – opracowanie planów gminnej Strategii Rozwoju Elektromobilności, konsekwentne promowanie zrównoważonej mobilności oraz dążenie do zmiany nawyków mobilnościowych mieszkańców poprzez rozwój bezpłatnej komunikacji miejskiej. Kapituła konkursu wzięła także pod uwagę uruchomienie systemu roweru miejskiego „Szprychy – Polkowicki Rower Miejski”,  powiązanego z aplikacją „Roovee” we współpracy z firmami z Polkowickiej Podstrefy LSSE. Kapituła konkursowa doceniła także fakt, że Polkowice biorą udział w pilotażowym programie tworzenia planów zrównoważonej mobilności, współpracując m. in. z Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Funduszy  i Polityki Regionalnej oraz z Komisją Europejską.

– Ogromnie się cieszę, że nasze działania w zakresie rozwoju elektromobilności i niskoemisyjnego transportu zostały tak wysoko docenione. Od początku tej kadencji robimy bardzo dużo, aby nasza gmina jak najszerzej otwierała się na projekty proekologiczne. Zielona Gmina to nie frazes. To nasza strategia, nasz cel i obowiązek wobec obecnych i przyszłych pokoleń polkowiczan. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą w samorządzie i spółkach gminnych przyczyniają się do osiągnięcia tego celu – powiedział Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic.

Polkowice zostały także wyróżnione nagrodami przez dwa podmioty komercyjne – firmę Renault oraz BNP Paribas. Koncern samochodowy przekazał na ręce burmistrza Polkowic vouchery na bezpłatne jazdy testowe samochodem elektrycznym Renault ZOE oraz na warsztaty z elektromobilności. BNP Paribas przekazał vouchery na bezpłatne audyty energetyczne.

Konkurs Eco-Miasto, który odbył się w tym roku po raz 7., ma na celu nagrodzenie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Do udziału w nim zapraszane są wszystkie polskie miasta i związki gminne.

Poprzedni artykułKGHM aktywnym twórcą inicjatyw w Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski
Następny artykułKoncert :Polkowice Solidarne z Białorusią