Likwidacja Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze tylko brzmi groźnie. Tak naprawdę będzie to reorganizacja polegająca na połączeniu wszystkich oddziałów w jeden pod nazwą Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego. Filia w Lubinie również nie jest zagrożona. Zmiany polegają na połączeniu wszystkich punktów w jeden, by zapewnić płynność finansową. Sytuację zweryfikował koronawirus. Wirus spowodował kłopoty finansowe w jednym  z WORD – ów na terenie Dolnego Śląska.

 

Likwidacja WORD w Legnicy? Co to oznacza? Ci, którzy myślą o egzaminach na prawo jazdy po 1 września nie muszą o nic się bać. Likwidacja oddziałów WORD w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze to tylko formalna zmiana. Wszystkie placówki przejdą pod jeden szyld – Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego we Wrocławiu.

Powodem połączenia wszystkich jednostek w jeden egzamin są finanse, które na przełomie marca i kwietnia w jednym z WORD – ów na terenie Dolnego Śląska wyglądały nie najlepiej.

Zmiany nastąpią od 1 września  zgodnie  z ustawą Sejmiku, która została podjęta 16 lipca 2020. To zmiany formalne i w dokumentacji. Dla naszych klientów nic się nie zmienia. WORD – y  są tam, gdzie były. Osoby, które tam pracują, zostają na tych samych stanowiskach. Zmienia się tylko szyld. To nam zapewni lepsze zarządzanie finansowe na terenie Dolnego Śląska. To jest główna przyczyna organizacji, która się nazywa przekształcanie. Każdy z naszych oddziałów dotychczasowych Dolnego Śląska miał swój budżet, którym gospodarował. Miał określone zasady, przeprowadzał egzaminy i szkolenia. W związku z koronawirusem jeden z WORD- ów miał przejściowe problemy z płynnością finansową. Dlatego zarząd Urzędu Marszałkowskiego doszedł do wniosku, że dobrym rozwiązaniem jest, aby pójść w takim kierunku, w jakim już stało się w województwie  łódzkim.  Polega to na tym, że będzie jedna księgowość, jeden budżet i nie będą pojawiały się problemy z finansowaniem ośrodków w mniejszych miejscowościach – mówi Dariusz Galik, dyrektor WORD we Wrocławiu.

Dla naszych  klientów nic się nie zmieni. Dalej będą się zapisywali tam, gdzie się zapisywali. Przystąpią do egzaminu na tym samochodzie, na którym się szkolono. Wykonają identyczne zadania w tym samym miejscu, w którym się szkolili. Zmiany polegają tylko i wyłącznie na organizacji finansowo – kadrowej danego oddziału – dodaje dyrektor.